We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear Plastic Cable Ties (High Tensile Strength) 300 x 4.8mm - Pack of 100 Black
SKU
COTIE2900
£3.70
£3.08
In stock
Plastic Cable Ties (High Tensile Strength) 300 x 4.8mm - Pack of 100 Black
- Non-releasable
- 22Kg tensile strength
- Easy to thread
Category: Cable Ties
| Type | Parallel entry cable tie |
|---|---|
| SKU | COTIE2900 |
| EAN | 5035624004320 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | Y |
-
| Features | |
|---|---|
| Type | Parallel entry cable tie |
| Identification tag | No |
| Self-locking | Yes |
| Material | Nylon |
| Product colour | Black |
| Certification | REACH |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package width | 115 mm |
| Package height | 355 mm |
| Package weight | 6 g |
| Width | 4.8 mm |
| Length | 300 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 100 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
connektgear Plastic Cable Ties (High T...
£3.70
£3.08
|
Titan CT20048B cable tie Releasable ca...
£5.05
£4.21
|
Recommended
Titan CT10025N cable tie Releasable ca...
£3.11
£2.59
|
Titan CT30048N cable tie Releasable ca...
£5.21
£4.34
|
Hot Product
Cables Direct CTR-200B cable tie Ladde...
£4.82
£4.02
|
Popular
StarTech.com 4"(10cm) Cable Ties...
£5.11
£4.26
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
COTIE2900
|
CT20048B
|
CT10025N
|
CT30048N
|
CTR-200B
|
CBMZTS10N4
|
| Manufacturer |
connektgear
|
Titan
|
Titan
|
Titan
|
Cables Direct
|
StarTech.com
|
| Type |
Parallel entry cable tie
|
Releasable cable tie
|
Releasable cable tie
|
Releasable cable tie
|
Ladder cable tie
|
Releasable cable tie
|





Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account