We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear USB 3.1 Type C to RJ45 CAT6 Gigabit Ethernet Adapter - Male to Female
SKU
26-2986
£16.42
£13.68
In stock
USB 3.1 Type C to RJ45 CAT6 Gigabit Ethernet Adapter - Male to Female
- Connector 1: Type C Male
- Connector 2: RJ45 Female
- Housing: Aluminium
- Gold plated connectors
- Cable length: 150mm
- Dimensions: 64 x 23.4 x 16.4mm (L x W x D)
- Colour: White/aluminum silver
Category: Interface Cards/Adapters
| Host interface | USB Type-C |
|---|---|
| Output interface | RJ-45 |
| SKU | 26-2986 |
| EAN | 5035624026698 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | Y |
Our USB 3.1 Type C to RJ45 Gigabit Ethernet Adapter provides a fast, stable, and reliable wired network connection for laptops, tablets, and other Type C devices that don't have an RJ45 port. Designed with a high performance Gigabit LAN port, it supports network speeds up to 1Gbps ensuring smooth streaming, rapid downloads, and low latency online performance. The compact, plug & play design makes it perfect for use at home, in the office, or on the go.
| Technical details | |
|---|---|
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 0.15 m |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Network | |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Performance | |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | White, Aluminium, Silver |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Colour | |
| Product colour | White, Aluminium, Silver |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Output interface | RJ-45 |
| Host interface | USB Type-C |
| Host interface gender | Male |
| Design | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Product colour | White, Aluminium, Silver |
| Certification | REACH |
| LED indicators | Yes |
| Features | |
| Plug and Play | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 23.4 mm |
| Depth | 16.4 mm |
| Height | 64 mm |
| Weight | 150 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Cable length | 0.15 m |
| Compatible operating systems | Windows: XP, 7, 8.1, 10 MAC OSX: 10.6 – 10.13 Linux: 4.15 Android |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
connektgear USB 3.1 Type C to RJ45 CAT...
£16.42
£13.68
|
New
Citizen SERIAL INTERFACE CARD interfac...
£21.10
£17.58
|
StarTech.com 7 Port PCI USB Card Adapter
£22.36
£18.63
|
Recommended
StarTech.com 2 Port USB 3.0 A Female S...
£16.28
£13.57
|
Bestseller
Digitus 2-Port Serial Interface Card,...
£19.08
£15.90
|
Popular
StarTech.com IDE to SATA Hard Drive or...
£17.63
£14.69
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-2986
|
TZ66801-0
|
PCIUSB7
|
USB3SPLATE
|
DS-30000-1
|
IDE2SAT2
|
| Manufacturer |
connektgear
|
Citizen
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Digitus
|
StarTech.com
|
| Host interface |
USB Type-C
|
Serial
|
PCI/PCI-X
|
IDC
|
PCIe
|
IDE
|
| Internal |
N/A
|
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Output interface |
RJ-45
|
Serial
|
USB 2.0
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
Serial
|
SATA
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account