We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
CoreParts MBA2106 power adapter/inverter Indoor 65 W Black
SKU
MBA2106
£53.21
£44.34
In stock
Power Adapter for Dell 65W 19V 3.42A Plug:5.5*2.5 Including EU Power Cord
- Premium Build Quality
- Full Compatibility With Oem Devices
- Certified Safety And Protection Features
- Wide Product Portfolio
- Compact And Robust Design
- 12-Month Full Reliable Warranty
- Satisfaction Guarantee With Exchange Option
Category: Power Adapters & Inverters
| Power supply type | Indoor |
|---|---|
| SKU | MBA2106 |
| EAN | 5712505447130 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Coreparts AC adapters are built with premium materials to deliver stable and safe power across a wide range of IT devices. Fully compatible with OEM equipment, they include certified protection features to guard against overvoltage, overcurrent, and short circuits—ensuring reliable performance in everyday use.Their compact yet robust design makes them easy to handle and durable in demanding environments. With a wide product portfolio, we support everything from current models to hard-to-find legacy devices. Every adapter comes with a 12-month full warranty and a satisfaction guarantee, including the right to exchange within the warranty period.When you choose Coreparts, you choose quality, compatibility, and confidence
| Features | |
|---|---|
| Input voltage | 110-230 V |
| Output power | 65 W |
| Output voltage | 19 V |
| Power supply type | Indoor |
| Purpose | Laptop |
| Power current type | AC-to-DC |
| Housing material | Plastic |
| Compatibility | Dell Inspiron 1000 (Rocket), 1200 (Tonga) |
| Product colour | Black |
| Certification | CE |
| Input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power | |
| Input operation voltage (min) | 100 V |
| Automatic output voltage adjustment | Yes |
| Input voltage | 110-230 V |
| Output power | 65 W |
| Output voltage | 19 V |
| AC adapter output current | 3.42 A |
| Performance | |
| Power supply type | Indoor |
| Purpose | Laptop |
| Power current type | AC-to-DC |
| Connector(s) | 5.5*2.5 |
| Compatibility | Dell Inspiron 1000 (Rocket), 1200 (Tonga) |
| Certification | CE |
| Design | |
| Housing colour | Black |
| On/off switch | No |
| Housing material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 200 g |
| Width | 60 mm |
| Depth | 40 mm |
| Height | 80 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 60 mm |
| Package depth | 40 mm |
| Package height | 80 mm |
| Package weight | 300 g |
| Package type | Box |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Included power plug types | EU |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Power consumption (standby) | 0.21 W |
| Plug 1 dimensions | 5.5x2.5 mm |
| Maximum output power | 65 W |
| Other features | |
| Short circuit protection | Yes |
| Overload protection | Yes |
| Batteries included | No |
You may also be interested in
| Product |
CoreParts MBA2106 power adapter/invert...
£53.21
£44.34
|
New
Brother LN9711001 power adapter/invert...
£47.45
£39.54
|
Popular
Brother LW5095001 power adapter/invert...
£47.45
£39.54
|
Recommended
ASUS 04G266010610 power adapter/invert...
£46.01
£38.34
|
Hot Product
Zebra P1031365-041 power adapter/inver...
£64.78
£53.98
|
Bestseller
Zebra P1031365-042 power adapter/inver...
£64.78
£53.98
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MBA2106
|
LN9711001
|
LW5095001
|
04G266010610
|
P1031365-041
|
P1031365-042
|
| Manufacturer |
CoreParts
|
Brother
|
Brother
|
ASUS
|
Zebra
|
Zebra
|
| Purpose |
Notebook
|
Label Printer
|
Printer
|
Notebook
|
POS printer
|
POS printer
|
| Power supply type |
indoor
|
N/A
|
N/A
|
indoor
|
indoor
|
auto
|





Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account