We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
CoreParts MBX-PB007 power bank Black
SKU
MBX-PB007
£70.49
£58.74
In stock
USB-C PD65W Power bank 20.000 mAh for Laptops, Tablets, and Mobilephones. Powerbank, USB-C Charger. Includes 7 adapters for HP, Dell, Asus, and Toshiba laptops, tablets and mobile phones. Plugs included: 2x(7.4*5.0) 2x(4.5*3.0) and 5.5*2.5, USB-C USB PD3.0, and surface pro plug
- USB-C 1 input: 5V/3A, 9V/3A, 12V/3A, 15V/3A, 20V/2.5A (PD 45W)
- USB-C 1 output: 5V/3A, 9V/3A, 12V/3A, 15V/3A, 20V/3.25A (PD 65W)
- USB-C 2 output: 5V/3A, 9V/3A, 12V/2.5A, 15V/2A, 20V/1.5A (PD 30W)
- USB-A output: 5V/3A, 9V/2A, 12V/1.5A, 5V/4.5A, 4.5V/5A (22.5W max) QC 3.0, AFC, FCP
- USB-C cable included
Category: Power Banks
| Battery capacity | 20000 mAh |
|---|---|
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| SKU | MBX-PB007 |
| EAN | 5704174853602 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Potent power companion for your laptop & mobile devices that provides hours of extra Charge in a small case. The 65W PD output means it can Charge all but the most power hungry laptops just as good as the original Charger. The power bank is equipped with two PD ports and One QC port to ensure you can Charge your laptop and phone at top speeds, simultaneously 45W USB-C PD input facilitates a full recharge in approx. 2 hours so that you'll soon be ready to go back on the road. (PD Charger Not Included). IATA compliant for carry-on luggage on planes. Power output options USB-C1 = 65W USB-C1 + USB-A = 45W + 18W USB-C1 + USB-C2 = 45W + 18W USB-C2 = 45W USB-C2 + USB-A = 45W + 15W USB-C1 + USB-C2 + USB-A = 45W (shared) +15W USB-A = 22.5W
| Design | |
|---|---|
| Number of simultaneously connected devices (max) | 3 |
| Charger compatibility | Mobile phone/Smartphone |
| Product colour | Black |
| Power bank & device charging at once | Yes |
| On/off switch | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Performance | |
| Fast charging | Yes |
| Charging source | AC |
| Fast charging technology | Quick Charge 3.0 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB Type-A output ports | 1 |
| Input interface | USB Type-C |
| USB Type-C ports quantity | 2 |
| Power | |
| Port 2 output current | 3 A |
| Port 1 output current | 3.25 A |
| Input power | 45 W |
| Total output power | 65 W |
| Port 3 output current | 3 A |
| Auto power off | Yes |
| Input voltage | 20 V |
| Output voltage | 20 V |
| Input current | 3 A |
| Output current | 3.25 A |
| Fast charging | Yes |
| Charging source | AC |
| Fast charging technology | Quick Charge 3.0 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 80 mm |
| Depth | 135 mm |
| Height | 30 mm |
| Weight | 380 g |
| Package width | 188.6 mm |
| Package depth | 183.8 mm |
| Package height | 36.7 mm |
| Package weight | 490 g |
| Packaging content | |
| Cables included | USB Type-C |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 188.6 mm |
| Package depth | 183.8 mm |
| Package height | 36.7 mm |
| Package weight | 490 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ergonomics | |
| On/off switch | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Auto power off | Yes |
You may also be interested in
| Product |
CoreParts MBX-PB007 power bank Black
£70.49
£58.74
|
Popular
Sandberg Outdoor Solar Powerbank 24000
£64.01
£53.34
|
Sandberg Powerbank USB-C PD 100W 20000
£58.97
£49.14
|
Bestseller
Sandberg All-in1 Laptop Powerbank 24000
£89.04
£74.20
|
Hot Product
Sandberg Powerbank USB-C PD 127W 40000
£72.54
£60.45
|
Recommended
Sandberg Solar 6-Panel Powerbank 20000
£69.05
£57.54
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MBX-PB007
|
420-38
|
420-52
|
420-57
|
420-63
|
420-73
|
| Manufacturer |
CoreParts
|
Sandberg
|
Sandberg
|
Sandberg
|
Sandberg
|
Sandberg
|
| Battery technology |
N/A
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
N/A
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium Polymer (LiPo)
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account