We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
CoreParts MBXHP-AC0002 power adapter/inverter Indoor 45 W Black
SKU
MBXHP-AC0002
£17.09
£14.24
In stock
Power Adapter for HP 45W 19.5V 2.31A Plug:4.5*3.0 Including EU Power Cord - NPFC Smart
- Premium Build Quality
- Full Compatibility With Oem Devices
- Certified Safety And Protection Features
- Wide Product Portfolio
- Compact And Robust Design
- 18-Month Full Reliable Warranty
- Satisfaction Guarantee With Exchange Option
Category: Power Adapters & Inverters
| Purpose | Notebook |
|---|---|
| Power supply type | Indoor |
| SKU | MBXHP-AC0002 |
| EAN | 5712505814949 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Coreparts AC adapters are built with premium materials to deliver stable and safe power across a wide range of IT devices. Fully compatible with OEM equipment, they include certified protection features to guard against overvoltage, overcurrent, and short circuits—ensuring reliable performance in everyday use.Their compact yet robust design makes them easy to handle and durable in demanding environments. With a wide product portfolio, we support everything from current models to hard-to-find legacy devices. When you choose Coreparts, you choose quality, compatibility, and confidence
| Features | |
|---|---|
| Adjustable output voltage | No |
| Input voltage | 110-230 V |
| Output power | 45 W |
| Output voltage | 19.5 V |
| Power supply type | Indoor |
| Purpose | Laptop |
| Detachable power connectors | Yes |
| Power current type | AC-to-DC |
| Housing material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Certification | CE |
| Input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC port type | C5 |
| Power | |
| Input operation voltage (min) | 100 V |
| Adjustable output voltage | No |
| Automatic output voltage adjustment | Yes |
| Input voltage | 110-230 V |
| Output power | 45 W |
| Output voltage | 19.5 V |
| AC adapter output current | 2.31 A |
| Performance | |
| Power supply type | Indoor |
| Purpose | Laptop |
| Detachable power connectors | Yes |
| Power current type | AC-to-DC |
| Connector(s) | 4.5*3.0 |
| Certification | CE |
| Design | |
| Housing colour | Black |
| On/off switch | No |
| Housing material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 280 g |
| Width | 188 mm |
| Depth | 125 mm |
| Height | 30 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 188 mm |
| Package depth | 125 mm |
| Package height | 54 mm |
| Package weight | 378 g |
| Cables included | AC |
| Package type | Box |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Included power plug types | EU |
| Cables included | AC |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Power consumption (standby) | 0.1 W |
| Plug 1 dimensions | 4.5x3.0 mm |
| Other features | |
| Short circuit protection | Yes |
| Overload protection | Yes |
| Batteries included | No |
You may also be interested in
| Product |
Popular
CoreParts MBXHP-AC0002 power adapter/i...
£17.09
£14.24
|
Bestseller
Datalogic 8-0935 power adapter/inverte...
£17.33
£14.44
|
Recommended
Acer AC Adapter 65W power adapter/inve...
£25.32
£21.10
|
Hot Product
Acer AC Adaptor 65W power adapter/inve...
£25.32
£21.10
|
2-Power AC Adapter 9.5V 24W inc. mains...
£16.46
£13.72
|
2-Power AC Adapter 12V 50W 4.16A inc....
£25.49
£21.24
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MBXHP-AC0002
|
8-0935
|
AP.06506.003
|
AP.06503.031
|
CAA0710F-UK
|
CAA0669G
|
| Manufacturer |
CoreParts
|
Datalogic
|
Acer
|
Acer
|
2-Power
|
2-Power
|
| Purpose |
Notebook
|
Scanner
|
N/A
|
Notebook
|
N/A
|
Notebook
|
| Power supply type |
indoor
|
indoor
|
N/A
|
indoor
|
indoor
|
indoor
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account