We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
CoreParts MBXPOS-AC0002 power adapter/inverter Indoor 72 W Black
SKU
MBXPOS-AC0002
£23.33
£19.44
In stock
POS Power Adapter 72W 24V 3A Plug:6.3*3.0 Including EU Power Cord (C5/C6 outlet)
- Premium Build Quality
- Full Compatibility With Oem Devices
- Certified Safety And Protection Features
- Wide Product Portfolio
- Compact And Robust Design
- 36-Month Full Reliable Warranty
- Satisfaction Guarantee With Exchange Option
Category: Power Adapters & Inverters
| Purpose | POS printer |
|---|---|
| Power supply type | Indoor |
| SKU | MBXPOS-AC0002 |
| EAN | 5706998767998 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Coreparts AC adapters are built with premium materials to deliver stable and safe power across a wide range of IT devices. Fully compatible with OEM equipment, they include certified protection features to guard against overvoltage, overcurrent, and short circuits—ensuring reliable performance in everyday use.Their compact yet robust design makes them easy to handle and durable in demanding environments. With a wide product portfolio, we support everything from current models to hard-to-find legacy devices. When you choose Coreparts, you choose quality, compatibility, and confidence.
| Features | |
|---|---|
| Adjustable output voltage | No |
| Input voltage | 110-230 V |
| Output power | 72 W |
| Output voltage | 24 V |
| Power supply type | Indoor |
| Purpose | POS printer |
| Detachable power connectors | Yes |
| Power current type | AC-to-DC |
| Housing material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Certification | CE |
| Input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power | |
| Input operation voltage (min) | 100 V |
| Adjustable output voltage | No |
| Automatic output voltage adjustment | Yes |
| Input voltage | 110-230 V |
| Output power | 72 W |
| Output voltage | 24 V |
| AC adapter output current | 3 A |
| Performance | |
| Power supply type | Indoor |
| Purpose | POS printer |
| Detachable power connectors | Yes |
| Power current type | AC-to-DC |
| Connector(s) | 6.3*3.0 |
| Certification | CE |
| Design | |
| Housing colour | Black |
| On/off switch | No |
| Housing material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 200 g |
| Width | 189 mm |
| Depth | 128 mm |
| Height | 30 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 189 mm |
| Package depth | 128 mm |
| Package height | 51 mm |
| Package weight | 430 g |
| Cables included | AC |
| Package type | Box |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Included power plug types | EU |
| Cables included | AC |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Power consumption (standby) | 0.21 W |
| Plug 1 dimensions | 6.3x3.0 mm |
| Other features | |
| Short circuit protection | Yes |
| Overload protection | Yes |
| Batteries included | No |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
CoreParts MBXPOS-AC0002 power adapter/...
£23.33
£19.44
|
Popular
DELL DF263 power adapter/inverter Indo...
£34.09
£28.41
|
Bestseller
DELL F7970 power adapter/inverter Indo...
£29.57
£24.64
|
Hot Product
DELL N6M8J power adapter/inverter Indo...
£29.57
£24.64
|
ASUS 0A001-00040800 power adapter/inve...
£31.13
£25.94
|
ASUS 0A001-00040000 power adapter/inve...
£31.13
£25.94
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MBXPOS-AC0002
|
DF263
|
F7970
|
N6M8J
|
0A001-00040800
|
0A001-00040000
|
| Manufacturer |
CoreParts
|
DELL
|
DELL
|
DELL
|
ASUS
|
ASUS
|
| Purpose |
POS printer
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
N/A
|
| Power supply type |
indoor
|
indoor
|
indoor
|
indoor
|
indoor
|
indoor
|





Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account