We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
CoreParts MBXSA-AC0002 power adapter/inverter Indoor 42 W Black
SKU
MBXSA-AC0002
£15.04
£12.53
In stock
Power Adapter for Samsung Monitor 42W 14V 3A Plug:6.5*4.4 Including EU Power Cord. For Samsung S27D590CS
- Premium Build Quality
- Full Compatibility With Oem Devices
- Certified Safety And Protection Features
- Wide Product Portfolio
- Compact And Robust Design
- 12-Month Full Reliable Warranty
- Satisfaction Guarantee With Exchange Option
Category: Power Adapters & Inverters
| Purpose | Monitor |
|---|---|
| Power supply type | Indoor |
| SKU | MBXSA-AC0002 |
| EAN | 5706998262998 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Coreparts AC adapters are built with premium materials to deliver stable and safe power across a wide range of IT devices. Fully compatible with OEM equipment, they include certified protection features to guard against overvoltage, overcurrent, and short circuits—ensuring reliable performance in everyday use.Their compact yet robust design makes them easy to handle and durable in demanding environments. With a wide product portfolio, we support everything from current models to hard-to-find legacy devices. Every adapter comes with a 12-month full warranty and a satisfaction guarantee, including the right to exchange within the warranty period.When you choose Coreparts, you choose quality, compatibility, and confidence
| Features | |
|---|---|
| Adjustable output voltage | No |
| Brand compatibility | Samsung |
| Input voltage | 110-230 V |
| Output power | 42 W |
| Output voltage | 14 V |
| Power supply type | Indoor |
| Purpose | Monitor |
| Detachable power connectors | Yes |
| Power current type | AC-to-DC |
| Housing material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Certification | CE |
| Input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power | |
| Input operation voltage (min) | 100 V |
| Adjustable output voltage | No |
| Automatic output voltage adjustment | Yes |
| Input voltage | 110-230 V |
| Output power | 42 W |
| Output voltage | 14 V |
| AC adapter output current | 3 A |
| Performance | |
| Brand compatibility | Samsung |
| Power supply type | Indoor |
| Purpose | Monitor |
| Detachable power connectors | Yes |
| Power current type | AC-to-DC |
| Connector(s) | 6.5*4.4 |
| Certification | CE |
| Design | |
| Housing colour | Black |
| On/off switch | No |
| Housing material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 150 g |
| Width | 60 mm |
| Depth | 40 mm |
| Height | 80 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 60 mm |
| Package depth | 40 mm |
| Package height | 80 mm |
| Package weight | 160 g |
| Cables included | AC |
| Package type | Box |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Included power plug types | EU |
| Cables included | AC |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Power consumption (standby) | 0.1 W |
| Plug 1 dimensions | 6.5x4.4 mm |
| Other features | |
| Short circuit protection | Yes |
| Overload protection | Yes |
| Batteries included | No |
You may also be interested in
| Product |
CoreParts MBXSA-AC0002 power adapter/i...
£15.04
£12.53
|
Hot Product
Datalogic 8-0935 power adapter/inverte...
£17.33
£14.44
|
Recommended
2-Power AC Adapter 9.5V 24W inc. mains...
£16.46
£13.72
|
Popular
2-Power AC Adapter 20V 65W inc. mains...
£22.15
£18.46
|
Bestseller
Yealink PSUUK10W power adapter/inverte...
£16.28
£13.57
|
2-Power AC Adapter 12V 45W inc. mains...
£21.47
£17.89
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MBXSA-AC0002
|
8-0935
|
CAA0710F-UK
|
CAA0729A
|
PSUUK10W
|
CAA0741G
|
| Manufacturer |
CoreParts
|
Datalogic
|
2-Power
|
2-Power
|
Yealink
|
2-Power
|
| Purpose |
Monitor
|
Scanner
|
N/A
|
Notebook
|
IP phone
|
N/A
|
| Power supply type |
indoor
|
indoor
|
indoor
|
indoor
|
indoor
|
indoor
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account