CoreParts MBXUSB-AC0012 mobile device charger Universal White AC Indoor
SKU
MBXUSB-AC0012
In stock
USB Charger with 3meter USB-C Cable 12W 5V 2.4A Output: Single USB-A, for mobile phones, tablets and other devices
  • Premium Build Quality
  • Full Compatibility With Oem Devices
  • Certified Safety And Protection Features
  • Wide Product Portfolio
  • Compact And Robust Design
  • 12-Month Full Reliable Warranty
  • Satisfaction Guarantee With Exchange Option
More Information
SKU MBXUSB-AC0012
EAN 5704174602484
Manufacturer CoreParts
Availability Y
PDF URLs View PDF
Performance
Charger typeIndoor
USB 2.0 ports quantity1
Charger compatibilityUniversal
Power source typeAC
Design
Product colourWhite
Cable length3 m
Power
Maximum power12 W
Minimum output voltage5 V
Output current (5V)2400 A
Technical details
Cables includedUSB Type-A to USB Type-C
Charger typeIndoor
Charger compatibilityUniversal
Power source typeAC
Compliance certificatesCE
Ports & interfaces
USB 2.0 ports quantity1
Cable length3 m
Weight & dimensions
Width50 mm
Depth40 mm
Height80 mm
Weight100 g
Package width50 mm
Package depth40 mm
Package height80 mm
Package weight200 g
Packaging data
Package width50 mm
Package depth40 mm
Package height80 mm
Package weight200 g
Quantity per pack1 pc(s)
Packaging content
Quantity per pack1 pc(s)
Certificates
Compliance certificatesCE
Colour
Product colourWhite
You may also be interested in
Compare Products
StarTech.com Dual-port USB wall charger - international travel - 17W/3.4A - black
Bestseller
StarTech.com Dual-port USB wall charge...
StarTech.com Dual-port USB wall charger - international travel - 17W/3.4A - white StarTech.com Dual-port USB wall charge...
StarTech.com Dual-Port USB Car Charger - 24W/4.8A - Black StarTech.com Dual-Port USB Car Charger...
Lindy 5VDC 2.6A Multi-country Power Supply, 5.5/2.1mm
Hot Product
Lindy 5VDC 2.6A Multi-country Power Su...