CoreParts MBXUSBC-AC0024 power adapter/inverter Indoor 65 W Black
SKU
MBXUSBC-AC0024
In stock
USB-C Power Adapter 65W 5-20V/3-3.5A PD3.0 CE FCC ROHS - Including EU Power Cord (C5/C6 Schuko) Dim:106*46*29mm
  • Premium Build Quality
  • Full Compatibility With Oem Devices
  • Certified Safety And Protection Features
  • Wide Product Portfolio
  • Compact And Robust Design
  • 12-Month Full Reliable Warranty
  • Satisfaction Guarantee With Exchange Option
More Information
SKU MBXUSBC-AC0024
EAN 5704174985754
Manufacturer CoreParts
Availability Y
PDF URLs View PDF
Features
Adjustable output voltageYes
Input voltage110-230 V
Output power65 W
Output voltage20 V
Power supply typeIndoor
PurposeLaptop
Detachable power connectorsYes
Power current typeAC-to-DC
Housing materialPlastic
Product colourBlack
CertificationCE
Input frequency50 - 60 Hz
AC port typeC6
Power
Input operation voltage (min)100 V
Adjustable output voltageYes
Automatic output voltage adjustmentYes
Input voltage110-230 V
Output power65 W
Output voltage20 V
AC adapter output current3.5 A
Performance
Power supply typeIndoor
PurposeLaptop
Detachable power connectorsYes
Power current typeAC-to-DC
Connector(s)USB-C
CertificationCE
Design
Housing colourBlack
On/off switchNo
Housing materialPlastic
Product colourBlack
Certificates
Weight & dimensions
Weight350 g
Width187 mm
Depth130 mm
Height30 mm
Packaging data
Package width187 mm
Package depth130 mm
Package height30 mm
Package weight430 g
Cables includedAC
Package typeBox
Quantity per pack1 pc(s)
Packaging content
Included power plug typesEU
Cables includedAC
Quantity per pack1 pc(s)
Technical details
Power consumption (standby)0.21 W
Plug 1 dimensionsUSB-C
Other features
Short circuit protectionYes
Overload protectionYes
Batteries includedNo
You may also be interested in
Compare Products
Product CoreParts MBXUSBC-AC0024 power adapter/inverter Indoor 65 W Black CoreParts MBXUSBC-AC0024 power adapter...
Datalogic 8-0935 power adapter/inverter Indoor Black
Hot Product
Datalogic 8-0935 power adapter/inverte...
2-Power AC Adapter 9.5V 24W inc. mains cable 2-Power AC Adapter 9.5V 24W inc. mains...
2-Power AC Adapter 20V 65W inc. mains cable 2-Power AC Adapter 20V 65W inc. mains...
2-Power AC Adapter 20V 45W inc. mains cable 2-Power AC Adapter 20V 45W inc. mains...