We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
CoreParts MBXUSBC-AC0027 mobile device charger Black
SKU
MBXUSBC-AC0027
£30.00
£25.00
In stock
USB-C Power Adapter 90W 5V 2.4A-20V4.5A Plug:USB-C EU Wall - 5V 2.4A, 5.2V 3A,9V3A, 12V3A, 14.5V2A, 15V3A, 20.3V3.3A, 20V4.5A, 1.8M cable
- Premium Build Quality
- Full Compatibility With Oem Devices
- Certified Safety And Protection Features
- Wide Product Portfolio
- Compact And Robust Design
- 24-Month Full Reliable Warranty
- Satisfaction Guarantee With Exchange Option
Category: Mobile Device Chargers
| Charger type | Indoor |
|---|---|
| SKU | MBXUSBC-AC0027 |
| EAN | 5715063023532 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Coreparts AC adapters are built with premium materials to deliver stable and safe power across a wide range of IT devices. Fully compatible with OEM equipment, they include certified protection features to guard against overvoltage, overcurrent, and short circuits—ensuring reliable performance in everyday use.Their compact yet robust design makes them easy to handle and durable in demanding environments. With a wide product portfolio, we support everything from current models to hard-to-find legacy devices. When you choose Coreparts, you choose quality, compatibility, and confidence
| Performance | |
|---|---|
| Certification | CE |
| Automatic output voltage adjustment | Yes |
| Design | |
| On/off switch | No |
| Product colour | Black |
| Housing material | Plastic |
| Power | |
| Input voltage | 110-230 V |
| Input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter output current | 2.4 A |
| Automatic output voltage adjustment | Yes |
| Output voltage | 5 V |
| Output power | 90 W |
| Technical details | |
| Package type | Box |
| Short circuit protection | Yes |
| Power supply type | Indoor |
| Overload protection | Yes |
| Power consumption (standby) | 0.21 W |
| Output voltage | 5 V |
| Weight & dimensions | |
| Width | 188 mm |
| Depth | 127 mm |
| Height | 30 mm |
| Weight | 300 g |
| Package width | 188 mm |
| Package depth | 127 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 520 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Included power plug types | EU |
| Package type | Box |
| Package width | 188 mm |
| Package depth | 127 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 520 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Included power plug types | EU |
| Quick installation guide | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Batteries included | No |
| Package type | Box |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Power consumption (standby) | 0.21 W |
| Batteries included | No |
| Package type | Box |
| Short circuit protection | Yes |
| Power supply type | Indoor |
| Overload protection | Yes |
| Automatic output voltage adjustment | Yes |
You may also be interested in
| Product |
CoreParts MBXUSBC-AC0027 mobile device...
£30.00
£25.00
|
Hot Product
DELL 450-16938 mobile device charger B...
£25.49
£21.24
|
Recommended
DELL 450-18066 mobile device charger L...
£28.01
£23.34
|
Popular
Avaya 700466253 mobile device charger...
£38.93
£32.44
|
Star Micronics 39569360 mobile device...
£39.46
£32.88
|
Bestseller
Zebra PWR-WUA5V12W0GB mobile device ch...
£27.67
£23.06
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MBXUSBC-AC0027
|
450-16938
|
450-18066
|
700466253
|
39569360
|
PWR-WUA5V12W0GB
|
| Manufacturer |
CoreParts
|
DELL
|
DELL
|
Avaya
|
Star Micronics
|
Zebra
|
| Charger type |
N/A
|
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|
Auto
|
Indoor
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account