We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
CoreParts MBXUSBC-AC0030 power adapter/inverter Indoor 100 W Black
SKU
MBXUSBC-AC0030
£27.18
£22.65
In stock
100W USB-C Nano Charger, GaN Technology, 5V 2.4A-20V5A Plug:USB-C EU & UK Wall - 5V 2.4A, 5.2V 3A,9V3A, 12V3A, 14.5V2A, 15V3A, 20V3.3A, 20V5A
- Premium Build Quality
- Full Compatibility With Oem Devices
- Certified Safety And Protection Features
- Wide Product Portfolio
- Compact And Robust Design
- 36-Month Full Reliable Warranty
- Satisfaction Guarantee With Exchange Option
Category: Power Adapters & Inverters
| Purpose | Universal |
|---|---|
| Power supply type | Indoor |
| SKU | MBXUSBC-AC0030 |
| EAN | 5715063216507 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Coreparts AC adapters are built with premium materials to deliver stable and safe power across a wide range of IT devices. Fully compatible with OEM equipment, they include certified protection features to guard against overvoltage, overcurrent, and short circuits—ensuring reliable performance in everyday use.Their compact yet robust design makes them easy to handle and durable in demanding environments. With a wide product portfolio, we support everything from current models to hard-to-find legacy devices. When you choose Coreparts, you choose quality, compatibility, and confidence.
| Features | |
|---|---|
| Adjustable output voltage | Yes |
| Input voltage | 110-230 V |
| Output power | 100 W |
| Power supply type | Indoor |
| Purpose | Universal |
| Detachable power connectors | No |
| Power current type | AC-to-DC |
| Housing material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Certification | CE |
| Input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power | |
| Input operation voltage (min) | 100 V |
| Adjustable output voltage | Yes |
| Automatic output voltage adjustment | Yes |
| Input voltage | 110-230 V |
| Output power | 100 W |
| Performance | |
| Power supply type | Indoor |
| Purpose | Universal |
| Detachable power connectors | No |
| Power current type | AC-to-DC |
| Connector(s) | USB-C |
| Certification | CE |
| Design | |
| Housing colour | Black |
| Cable length | 1.8 m |
| On/off switch | No |
| Housing material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 300 g |
| Width | 188 mm |
| Depth | 127 mm |
| Height | 30 mm |
| Cable length | 1.8 m |
| Packaging data | |
| Quick installation guide | Yes |
| Package width | 188 mm |
| Package depth | 127 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 520 g |
| Package type | Box |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quick installation guide | Yes |
| Included power plug types | EU |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Power | 100 W |
| Power consumption (standby) | 0.21 W |
| Other features | |
| Short circuit protection | Yes |
| Overload protection | Yes |
| Batteries included | No |
You may also be interested in
| Product |
CoreParts MBXUSBC-AC0030 power adapter...
£27.18
£22.65
|
Recommended
HP AC 65W power adapter/inverter Indoo...
£37.92
£31.60
|
Hot Product
HP AC Smart pin slim power adapter (90...
£39.37
£32.81
|
ASUS 04G266004770 power adapter/invert...
£38.81
£32.34
|
Bestseller
DELL DF263 power adapter/inverter Indo...
£34.09
£28.41
|
Popular
DELL DF266 power adapter/inverter Indo...
£35.81
£29.84
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MBXUSBC-AC0030
|
469632-010
|
469639-003
|
04G266004770
|
DF263
|
DF266
|
| Manufacturer |
CoreParts
|
HP
|
HP
|
ASUS
|
DELL
|
DELL
|
| Purpose |
Universal
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
| Power supply type |
indoor
|
indoor
|
indoor
|
indoor
|
indoor
|
indoor
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account