We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
CoreParts MBXUSBC-DC0004 power adapter/inverter Indoor 100 W Black
SKU
MBXUSBC-DC0004
£37.37
£31.14
In stock
USB-C Car Charger 100W 5V2A-20V5A USB PD3.0 Plug:USB-C Input: 12-24V 5A, Output:5V3A ,9V3A ,12V3A, 15V3A, 20V5A Type C
- Premium Build Quality
- Full Compatibility With Oem Devices
- Certified Safety And Protection Features
- Wide Product Portfolio
- Compact And Robust Design
- 36-Month Full Reliable Warranty
- Satisfaction Guarantee With Exchange Option
Category: Power Adapters & Inverters
| Purpose | Notebook |
|---|---|
| Power supply type | Indoor |
| SKU | MBXUSBC-DC0004 |
| EAN | 5706998965202 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Coreparts AC adapters are built with premium materials to deliver stable and safe power across a wide range of IT devices. Fully compatible with OEM equipment, they include certified protection features to guard against overvoltage, overcurrent, and short circuits—ensuring reliable performance in everyday use.Their compact yet robust design makes them easy to handle and durable in demanding environments. With a wide product portfolio, we support everything from current models to hard-to-find legacy devices. When you choose Coreparts, you choose quality, compatibility, and confidence.
| Features | |
|---|---|
| Input voltage | 12-24 V |
| Output power | 100 W |
| Output voltage | 20 V |
| Power supply type | Indoor |
| Purpose | Laptop |
| Power current type | DC1-to-DC2 |
| Housing material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Certification | CE |
| Power | |
| Automatic output voltage adjustment | Yes |
| Input voltage | 12-24 V |
| Output power | 100 W |
| Output voltage | 20 V |
| AC adapter output current | 5 A |
| Performance | |
| Power supply type | Indoor |
| Purpose | Laptop |
| Power current type | DC1-to-DC2 |
| Connector(s) | USB-C |
| Certification | CE |
| Design | |
| Housing colour | Black |
| On/off switch | No |
| Housing material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 100 g |
| Width | 60 mm |
| Depth | 40 mm |
| Height | 80 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 187 mm |
| Package depth | 128 mm |
| Package height | 53 mm |
| Package weight | 308 g |
| Package type | Box |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Power consumption (standby) | 0.21 W |
| Plug 1 dimensions | USB-C |
| Maximum output power | 100 W |
| Other features | |
| Short circuit protection | Yes |
| Overload protection | Yes |
| Batteries included | No |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
CoreParts MBXUSBC-DC0004 power adapter...
£37.37
£31.14
|
Popular
HP AC 65W power adapter/inverter Indoo...
£37.92
£31.60
|
Hot Product
HP AC Smart pin slim power adapter (90...
£39.37
£32.81
|
New
Brother LN9711001 power adapter/invert...
£47.45
£39.54
|
ASUS 04G266004770 power adapter/invert...
£38.81
£32.34
|
Bestseller
DELL DF263 power adapter/inverter Indo...
£34.09
£28.41
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MBXUSBC-DC0004
|
469632-010
|
469639-003
|
LN9711001
|
04G266004770
|
DF263
|
| Manufacturer |
CoreParts
|
HP
|
HP
|
Brother
|
ASUS
|
DELL
|
| Purpose |
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Label Printer
|
Notebook
|
Notebook
|
| Power supply type |
indoor
|
indoor
|
indoor
|
N/A
|
indoor
|
indoor
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account