We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
CoreParts MMUSB3.0-64GB-1 USB flash drive USB Type-A 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
SKU
MMUSB3.0-64GB-1
£17.83
£14.86
In stock
64GB USB 3.0 Flash Drive, With Swivel, Read/Write 100/20 mb/s White
- High Quality
- Tested and certified
- Matching Performance
- Reliable with 120 month Warranty
Category: USB Flash Drives
| Form factor | Swivel |
|---|---|
| Capacity | 64 GB |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Device interface | USB Type-A |
| SKU | MMUSB3.0-64GB-1 |
| EAN | 5715063072820 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | Y |
In CoreParts you will find a range of our Flash Memory, that match the performance of your original Flash memory with different sizes, shape, speeds and capacities, for Consumer or industrial use. All manufactured by high-end, certified and trusted suppliers. We also offer customized logo print solutions and gift box options.
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 64 GB |
| Write speed | 20 MB/s |
| Read speed | 100 MB/s |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-A |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Capacity | 64 GB |
| Write speed | 20 MB/s |
| Read speed | 100 MB/s |
| PIN-secured access | No |
| Password protection | No |
| Fingerprint reader | No |
| Security | |
| PIN-secured access | No |
| Password protection | No |
| Fingerprint reader | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 21 mm |
| Weight | 7.5 g |
| Height | 55 mm |
| Depth | 9.6 mm |
| Package depth | 20 mm |
| Package width | 20 mm |
| Package height | 60 mm |
| Package weight | 17 g |
| Packaging data | |
| Package depth | 20 mm |
| Package width | 20 mm |
| Package height | 60 mm |
| Package weight | 17 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
You may also be interested in
| Product |
CoreParts MMUSB3.0-64GB-1 USB flash dr...
£17.83
£14.86
|
Integral 64GB USB3.0 DRIVE NEON ORNG U...
£16.74
£13.95
|
Hot Product
SanDisk Cruzer Blade USB flash drive 6...
£15.88
£13.23
|
Recommended
Integral 64GB USB2.0 DRIVE COURIER BLUE
£14.99
£12.49
|
Bestseller
SanDisk Cruzer Blade USB flash drive 3...
£14.83
£12.36
|
Popular
Verbatim PinStripe - USB Drive 64 GB -...
£15.04
£12.53
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MMUSB3.0-64GB-1
|
INFD64GBNEONOR3.0
|
SDCZ50-064G-B35
|
INFD64GBCOU
|
SDCZ50-032G-B35
|
49065
|
| Manufacturer |
CoreParts
|
Integral
|
Sandisk
|
Integral
|
Sandisk
|
Verbatim
|
| Product colour |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
| Capacity |
64GB to 100GB
|
64GB to 100GB
|
64GB to 100GB
|
64GB to 100GB
|
32GB to 50GB
|
64GB to 100GB
|
| Form factor |
N/A
|
cap
|
capless
|
cap
|
capless
|
slide
|
| USB version |
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
2.0
|
2.0
|
2.0
|
2.0
|
| Device interface |
USB Type-A
|
N/A
|
USB Type-A
|
N/A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account