We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
CoreParts MS-CLONER-NVME storage drive docking station Black
SKU
MS-CLONER-NVME
£77.82
£64.85
In stock
USB3.2 Type C (10Gpbs) M.2 NVMe SSD cloner, Docking Station for M.2 NVMe to M.2 NVMe with Clone Function- Box includes USB-C Cable, Power Supply and user manual
- High Quality
- Tested and certified
- Matching Performance
- Reliable with 12 month Warranty
Category: Storage Drive Docking Stations
| Storage drive sizes supported | M.2 " |
|---|---|
| Storage media type | SSD |
| SKU | MS-CLONER-NVME |
| EAN | 5704174818595 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
The NVMe M.2 dual slot docking station with clone function enables easy installation of two M.2 SSDs to be connected via the included USB-C cable to the PC or laptop. A fast way for expanding your storage, making backup or preparation of new data images.
The clone button function even enables you to copy the content of one SSD to another without using a PC, just plug the SSD's into the 2 M.2 slots and it can be used immediately without the need for tools or accessories.
Supports 2 x 8TB M2 SSD's
Compatible with Windows/Mac/Linux, smart TVs, Playstation, Xbox and other devices.
The clone button function even enables you to copy the content of one SSD to another without using a PC, just plug the SSD's into the 2 M.2 slots and it can be used immediately without the need for tools or accessories.
Supports 2 x 8TB M2 SSD's
Compatible with Windows/Mac/Linux, smart TVs, Playstation, Xbox and other devices.
| Hard drive | |
|---|---|
| Storage media type | SSD |
| Storage drive interface | M.2 |
| Technical details | |
| Data transfer rate | 6000 Mbit/s |
| Maximum HDD capacity | 2 TB |
| Package width | 137 mm |
| Package height | 57 mm |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| Features | |
| Data transfer rate | 6000 Mbit/s |
| Maximum HDD capacity | 2 TB |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| Power | |
| Output voltage | 5 V |
| Output current | 3 A |
| Software | |
| Mac compatibility | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 79 mm |
| Depth | 76 mm |
| Height | 20 mm |
| Weight | 200 g |
| Packaging data | |
| Package depth | 126 mm |
| Package width | 137 mm |
| Package height | 57 mm |
| Package weight | 250 g |
| Packaging content | |
| Cables included | USB Type-C |
| Manual | Yes |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Ethernet LAN features | |
| LED indicators | Yes |
| Other features | |
| Data transfer rate | 6000 Mbit/s |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
CoreParts MS-CLONER-NVME storage drive...
£77.82
£64.85
|
Icy Dock MB992SK-B storage drive docki...
£100.26
£83.55
|
Recommended
StarTech.com Dual-Bay USB 3.0 / eSATA...
£68.78
£57.32
|
Popular
StarTech.com 4-Bay USB 3.0 to SATA Har...
£82.07
£68.39
|
Hot Product
StarTech.com Dual-Bay USB 3.0 to SATA...
£67.68
£56.40
|
StarTech.com Dual-Bay USB 3.2 Gen 2 to...
£89.26
£74.38
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MS-CLONER-NVME
|
MB992SK-B
|
SDOCK2U33EB
|
SDOCK4U33
|
UNIDOCKU33
|
SDOCK2U313
|
| Manufacturer |
CoreParts
|
ICY DOCK
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Storage drive sizes supported |
N/A
|
2.5 "
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Storage media type |
SSD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Storage drive interface |
M.2
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account