We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
CoreParts MS2TBE3.5USB/3.0 external hard drive 2 TB 7200 RPM 3.5" Black
SKU
MS2TBE3.5USB/3.0
£116.82
£97.35
In stock
2TB USB3.0 3,5" 7200rpm MS1TE3.5USB, 1000 GB, 3.5", 7200 RPM, Black
- High Quality
- Tested and certified
- Matching Performance
- Reliable with 24 month Warranty
Category: External Hard Drives
| SKU | MS2TBE3.5USB/3.0 |
|---|---|
| EAN | 5715063358733 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | Y |
In CoreParts you will find a wide range of alternative Hard Drives that match the performance of your original Hard Drives with different sizes, Nand Flash and capacities, for consumer or industrial use. All manufactured by high-end, certified and trusted suppliers.
| Performance | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Hard drive | |
| HDD size | 3.5" |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD capacity | 2 TB |
| Type | HDD |
| Ports & interfaces | |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Fingerprint reader | No |
| Security | |
| Fingerprint reader | No |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Power | |
| Bus powered | No |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 900 g |
| Width | 160 mm |
| Depth | 28 mm |
| Height | 110 mm |
| Package depth | 28 mm |
| Package width | 160 mm |
| Package height | 110 mm |
| Package weight | 1 kg |
| Packaging data | |
| Package depth | 28 mm |
| Package width | 160 mm |
| Package height | 110 mm |
| Package weight | 1 kg |
| Technical details | |
| Connectivity technology | Wired |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Fingerprint reader | No |
| Connectivity technology | Wired |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
You may also be interested in
| Product |
CoreParts MS2TBE3.5USB/3.0 external ha...
£116.82
£97.35
|
Bestseller
Western Digital Elements Portable exte...
£115.34
£96.12
|
Hot Product
Western Digital Elements Portable exte...
£129.56
£107.97
|
Popular
ADATA HD710 Pro external hard drive 1...
£97.62
£81.35
|
ADATA HV620S external hard drive 4 TB...
£128.44
£107.03
|
Recommended
Transcend StoreJet 25M3S 1TB
£169.72
£141.43
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MS2TBE3.5USB/3.0
|
WDBUZG0010BBK-WESN
|
WDBU6Y0040BBK-WESN
|
AHD710P-1TU31-CBK
|
AHV620S-4TU31-CBK
|
TS1TSJ25M3S
|
| Manufacturer |
CoreParts
|
Western Digital
|
Western Digital
|
ADATA
|
ADATA
|
Transcend
|
| HDD size |
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Grey
|
| Bus powered |
N
|
USB
|
USB
|
USB
|
USB
|
USB
|
| USB connector |
N/A
|
Micro-USB B
|
N/A
|
Micro-USB B
|
Micro-USB B
|
Micro-USB B
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
5400RPM to 5900RPM
|
| HDD capacity |
1000GB and more
|
1000GB and more
|
1000GB and more
|
1000GB and more
|
1000GB and more
|
1000GB and more
|
| USB version |
N/A
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account