We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
CoreParts MSPP0156 mobile phone spare part Battery Metallic
SKU
MSPP0156
£13.36
£11.13
In stock
Battery for Sony Mobile 3.7Wh Li-ion 3.7V 1000mAh, Sony Ericsson BST-33
- High Quality
- Tested and certified
- Matching Performance
- Reliable with 12 month Warranty
Category: Mobile Phone Spare Parts
| Brand compatibility | Sony Ericsson |
|---|---|
| Product type | Battery |
| SKU | MSPP0156 |
| EAN | 5711045089756 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Discover the trusted quality of CoreParts with our Top Quality replacement Battery for Sony Mobile 3.7Wh Li-ion 3.7V 1000mAh, Sony Ericsson BST-33. Engineered to deliver unmatched performance, this 3.7 Wh battery ensures that your device remains powered and ready for all your demands. Produced in China with rigorous quality control, each component meets high standards for reliability and longevity. Backed by a 12 Month(s) warranty, CoreParts products offer you confidence in every use, knowing you're investing in sustainability and cost efficiency. Our easy-to-install parts help you avoid costly replacements, empowering you to extend the life of your devices, reduce e-waste, and support a greener future. Choose CoreParts for high-quality, value-driven solutions that stand up to daily use and deliver ongoing reliability.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Battery |
| Product colour | Metallic |
| Brand compatibility | Sony Ericsson |
| Battery voltage | 3.7 V |
| Certification | CE |
| Weight & dimensions | |
| Width | 60 mm |
| Height | 100 mm |
| Depth | 10 mm |
| Weight | 40 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 60 mm |
| Package depth | 10 mm |
| Package height | 100 mm |
| Package weight | 50 g |
| Package type | Box |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Brand compatibility | Sony Ericsson |
| Other features | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Compatible products | Sony Ericsson Mobile: C901, C903, F305, G502, G700, G900, K800i, K810i, M600i, P1i, P990i, W205, W302, W395, W595, W660i, W705, W715, W850i, W880i, W890i, W950i, W960i, Z610i |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
CoreParts MSPP0156 mobile phone spare...
£13.36
£11.13
|
Popular
CoreParts MBMOBILE1048 mobile phone sp...
£13.36
£11.13
|
Recommended
CoreParts MBMOBILE1041 mobile phone sp...
£11.68
£9.73
|
CoreParts MBXNOK-BA0046 mobile phone s...
£13.36
£11.13
|
CoreParts MBXMISC0055 mobile phone spa...
£15.04
£12.53
|
Bestseller
CoreParts MBXSA-BA0135 mobile phone sp...
£15.04
£12.53
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MSPP0156
|
MBMOBILE1048
|
MBMOBILE1041
|
MBXNOK-BA0046
|
MBXMISC0055
|
MBXSA-BA0135
|
| Manufacturer |
CoreParts
|
CoreParts
|
CoreParts
|
CoreParts
|
CoreParts
|
CoreParts
|
| Brand compatibility |
Sony Ericsson
|
N/A
|
N/A
|
Nokia
|
Doro
|
Samsung
|
| Product type |
Battery
|
Battery
|
Battery
|
Battery
|
Battery
|
Battery
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account