We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
CoreParts MSPT2012 power adapter/inverter Indoor 33 W Black
SKU
MSPT2012
£16.72
£13.93
In stock
Power Adapter for Asus 33W 19V 1.75A Plug:4.0*1.35 EU Wall - Asus Ultrabook S200, X201
- Premium Build Quality
- Full Compatibility With Oem Devices
- Certified Safety And Protection Features
- Wide Product Portfolio
- Compact And Robust Design
- 18-Month Full Reliable Warranty
- Satisfaction Guarantee With Exchange Option
Category: Power Adapters & Inverters
| Purpose | Notebook |
|---|---|
| Power supply type | Indoor |
| SKU | MSPT2012 |
| EAN | 5711045791130 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Coreparts AC adapters are built with premium materials to deliver stable and safe power across a wide range of IT devices. Fully compatible with OEM equipment, they include certified protection features to guard against overvoltage, overcurrent, and short circuits—ensuring reliable performance in everyday use.Their compact yet robust design makes them easy to handle and durable in demanding environments. With a wide product portfolio, we support everything from current models to hard-to-find legacy devices. When you choose Coreparts, you choose quality, compatibility, and confidence
| Features | |
|---|---|
| Adjustable output voltage | No |
| Input voltage | 110-230 V |
| Output power | 33 W |
| Output voltage | 19 V |
| Power supply type | Indoor |
| Purpose | Laptop |
| Detachable power connectors | No |
| Power current type | AC-to-DC |
| Housing material | Plastic |
| Compatibility | Ultrabook S200, Vivobook M4331 |
| Product colour | Black |
| Certification | CE |
| Input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power | |
| Input operation voltage (min) | 100 V |
| Adjustable output voltage | No |
| Automatic output voltage adjustment | Yes |
| Input voltage | 110-230 V |
| Output power | 33 W |
| Output voltage | 19 V |
| AC adapter output current | 1.75 A |
| Performance | |
| Power supply type | Indoor |
| Purpose | Laptop |
| Detachable power connectors | No |
| Power current type | AC-to-DC |
| Connector(s) | 4.0*1.35 |
| Compatibility | Ultrabook S200, Vivobook M4331 |
| Certification | CE |
| Design | |
| Housing colour | Black |
| On/off switch | No |
| Housing material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 100 g |
| Width | 159 mm |
| Depth | 102 mm |
| Height | 30 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 159 mm |
| Package depth | 102 mm |
| Package height | 48 mm |
| Package weight | 210 g |
| Package type | Box |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Included power plug types | EU |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Power consumption (standby) | 0.1 W |
| Plug 1 dimensions | 4.0x1.35 mm |
| Other features | |
| Short circuit protection | Yes |
| Overload protection | Yes |
| Batteries included | No |
You may also be interested in
| Product |
CoreParts MSPT2012 power adapter/inver...
£16.72
£13.93
|
Bestseller
Datalogic 8-0935 power adapter/inverte...
£17.30
£14.42
|
2-Power AC Adapter 9.5V 24W inc. mains...
£16.46
£13.72
|
Hot Product
Brother PA-CD-600WR power adapter/inve...
£24.12
£20.10
|
Popular
2-Power AC Adapter 20V 65W inc. mains...
£22.15
£18.46
|
Recommended
2-Power AC Adapter 20V 45W inc. mains...
£22.93
£19.11
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MSPT2012
|
8-0935
|
CAA0710F-UK
|
PACD600WR
|
CAA0729A
|
CAA0729G
|
| Manufacturer |
CoreParts
|
Datalogic
|
2-Power
|
Brother
|
2-Power
|
2-Power
|
| Purpose |
Notebook
|
Scanner
|
N/A
|
Printer
|
Notebook
|
Notebook
|
| Power supply type |
indoor
|
indoor
|
indoor
|
auto
|
indoor
|
indoor
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account