We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Datalogic Magellan 9550i Built-in bar code reader 1D/2D Black, Grey
SKU
957022201-00361
£982.51
£818.76
In stock
Adaptive Scale, Med Platter/Flip-up Produce Rail/Shelf Mount, EU Power Brick/Cord (Cable Sold Separately)
Category: Barcode Readers
| SKU | 957022201-00361 |
|---|---|
| Manufacturer | Datalogic |
| Availability | Y |
The Magellan 9550i is an in-counter bi-optic scanner designed for high performance and low power consumption targeted at price sensitive markets. It's focused on saving the customer money while maintaining high levels of 1D and 2D performance. The Magellan 9550i can come equipped with an in-bonnet color camera to enable basic AI functionality like Produce Recognition when paired with a PC running AI software. It is a simple drop-in replacement for any of our existing bi-optic scanners. The 9550i is designed to operate at lower power than the competition while maintaining high levels of performance for both 1D and 2D codes. This means a lower TCO for the 9550i while throughput remains high.
| Scanning | |
|---|---|
| Type | Built-in bar code reader |
| Linear (1D) barcodes supported | GS1 DataBar, GS1 DataBar Expanded, GS1 DataBar Omnidirectional, JAN |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Aztec Code, Data Matrix, Micro QR Code, MicroPDF417, PDF417, QR Code |
| Scanner type | 1D/2D |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 86080 lx |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Standard interfaces | RS-232 |
| Performance | |
| Built-in display | Yes |
| Product colour | Black, Grey |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 86080 lx |
| Design | |
|---|---|
| Type | Built-in bar code reader |
| Product colour | Black, Grey |
| Power | |
| Power source type | AC |
| Power consumption (typical) | 2.6 W |
| Input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter output voltage | 100 - 240 V |
| Technical details | |
| Type | Built-in bar code reader |
| Built-in display | Yes |
| Product colour | Black, Grey |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 86080 lx |
You may also be interested in
| Product |
Datalogic Magellan 9550i Built-in bar...
£982.51
£818.76
|
Recommended
Zebra DS3678-DP Handheld bar code read...
£1,384.57
£1,153.81
|
Popular
Zebra LI3678 Handheld bar code reader...
£825.91
£688.26
|
Bestseller
Zebra DS3678-HP Handheld bar code read...
£839.16
£699.30
|
Hot Product
Zebra DS3678-HD Handheld bar code read...
£863.03
£719.19
|
Datalogic PowerScan PBT9100 Handheld b...
£791.10
£659.25
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
957022201-00361
|
DS3678-DP2F003VZWW
|
LI3678-SR3U4210S1W
|
DS3678-HP3U42A0SFW
|
DS3678-HD3U42A0SFW
|
PBT9100-RBK10EU
|
| Manufacturer |
Datalogic
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Datalogic
|
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported |
N/A
|
N/A
|
Not supported
|
N/A
|
N/A
|
Not supported
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired & Wireless
|
Wireless
|
Wired & Wireless
|
Wired & Wireless
|
N/A
|
| Product colour |
N/A
|
N/A
|
Green
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Standard interfaces |
RS-232
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Sensor type |
N/A
|
Laser
|
N/A
|
Laser
|
Laser
|
LED
|
| Scanner type |
1D/2D
|
1D/2D
|
1D
|
1D/2D
|
1D/2D
|
1D
|
| Ethernet LAN |
N/A
|
Y
|
N/A
|
Y
|
Y
|
N/A
|
| Type |
Built-in bar code reader
|
Handheld bar code reader
|
Handheld bar code reader
|
Handheld bar code reader
|
Handheld bar code reader
|
Handheld bar code reader
|
| Power source type |
AC
|
Battery
|
Battery
|
Battery
|
Battery
|
Battery
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account