We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
dbramante1928 Greenland - Galaxy S23+ - Clear
SKU
GLSPCL001731
£17.78
£14.82
In stock
Greenland - Galaxy S23+ - Clear
- dbramante1928 is guided by WWF towards nature and Climate Positive
- Made from 100% recycled and recyclable materials equivalent to 2x0.5L plastic bottles
- Features easy-to-press buttons and raised edges to protect camera and screen
- Custom-fit and slim yet impact protective design (1.2m/4ft impact protection)
- Compatible with wireless charging in case
- FSC certified Packaging
Category: Mobile Phone Cases
| Maximum screen size | 6.6 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Samsung |
| Material | Recycled plastic |
| Product colour | Transparent |
| SKU | GLSPCL001731 |
| EAN | 5711428017314 |
| Manufacturer | Dbramante1928 |
| Availability | Y |
Greenland is an impact protective case made from 100% recycled and recyclable plastic materials. With easy-to-press buttons and raised edges to protect camera and screen, Greenland offers complete protection of your phone. Protect your phone and our planet with this feature-rich and eco-friendly phone case!
• Made from 100% GRS-certified recycled and recyclable plastic materials
• Custom fit all-around protection
• Impact protective yet slim design
• Compatible with wireless charging
• Made without compromising on quality, functionality, and design
• Made from 100% GRS-certified recycled and recyclable plastic materials
• Custom fit all-around protection
• Impact protective yet slim design
• Compatible with wireless charging
• Made without compromising on quality, functionality, and design
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Recycled plastic |
| Closure type | Not applicable |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Wireless charging | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Transparent |
| Material | Recycled plastic |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy S23+ |
| Maximum screen size | 16.8 cm (6.6") |
| Protection features | Impact resistant, Scratch resistant |
| Colour name | Clear |
| Closure type | Not applicable |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Wireless charging | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Transparent |
| Material | Recycled plastic |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy S23+ |
| Maximum screen size | 16.8 cm (6.6") |
| Protection features | Impact resistant, Scratch resistant |
| Colour name | Clear |
| Easy to apply | Yes |
| Recycled materials used for making | Recycled plastic |
| Closure type | Not applicable |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Wireless charging | Yes |
| Colour name | Clear |
You may also be interested in
| Product |
New
dbramante1928 Greenland - Galaxy S23+...
£17.78
£14.82
|
Popular
Mobilis ARM BAND 4-6IN . mobile phone...
£20.86
£17.38
|
Hot Product
Mobilis 031003 mobile phone case Black
£16.68
£13.90
|
Bestseller
Mobilis 031002 mobile phone case Black
£22.78
£18.98
|
Recommended
OtterBox Defender Series for Apple iPh...
£26.48
£22.07
|
Mobilis Refuge mobile phone case Holst...
£18.97
£15.81
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
GLSPCL001731
|
030003
|
031003
|
031002
|
77-56603
|
031008
|
| Manufacturer |
Dbramante1928
|
Mobilis
|
Mobilis
|
Mobilis
|
OtterBox
|
Mobilis
|
| Product colour |
Transparent
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Brand compatibility |
Samsung
|
Any brand
|
N/A
|
N/A
|
Apple (brand)
|
Any brand
|
| Material |
Recycled plastic
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Case type |
Cover case
|
Armband case
|
N/A
|
N/A
|
Cover case
|
Holster case
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account