We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
dbramante1928 Iceland Ultra D3O - Galaxy S24+ - Clear
SKU
IDSPCL006110
£34.40
£28.67
In stock
Iceland Ultra D3O, Galaxy S24+, Clear
- D3O® Protected: Provides the best and thinnest protection against knocks and drops.
- Materials: Made with 100% GRS-certified recycled plastic materials and fully recyclable (1 case = 2 x 0.5L plastic bottles).
- Ultra-Slim Design: Lightweight hard case, offering robust protection without the bulk.
- 4m/13ft Impact protection: Keeps your device safe from significant drops.
- Compatible with wireless charging
Category: Mobile Phone Cases
| Maximum screen size | 6.7 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Samsung |
| Material | Recycled plastic |
| Product colour | Transparent |
| SKU | IDSPCL006110 |
| EAN | 5711428061102 |
| Manufacturer | Dbramante1928 |
| Availability | Y |
Our most protective case to date! Iceland Ultra is reinforced with D3O material providing the thinnest most advanced protection against impact. D3O® is the world’s leading impact protection and used by professional athletes, soldiers, and motorcyclists – if they trust D3O®, you can too. Iceland Ultra is also made with recycled plastic materials and is 100% recyclable, making it one of the most protective and sustainable phone cases on the market. Its ultra-slim 4m/13ft impact protective design guarantees maximum protection without any additional bulk.
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Recycled plastic |
| Closure type | Not applicable |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Transparent |
| Material | Recycled plastic |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy S24+ |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Protection features | Impact resistant, Scratch resistant |
| Closure type | Not applicable |
| Features | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Transparent |
| Material | Recycled plastic |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy S24+ |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Protection features | Impact resistant, Scratch resistant |
| Easy to apply | Yes |
| Closure type | Not applicable |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
New
dbramante1928 Iceland Ultra D3O - Gala...
£34.40
£28.67
|
Bestseller
Mobilis 031004 mobile phone case Black
£38.05
£31.71
|
Popular
dbramante1928 Lynge - iPhone SE/8/7/6...
£48.74
£40.62
|
Hot Product
dbramante1928 Iceland Pro - iPhone 12/...
£31.00
£25.83
|
dbramante1928 Monaco - iPhone 14 Pro -...
£30.77
£25.64
|
dbramante1928 Monaco - iPhone 14 Plus...
£30.77
£25.64
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
IDSPCL006110
|
031004
|
LYI8GTBL1087
|
IP61CL001427
|
MO61PISA1647
|
MO67PABL1643
|
| Manufacturer |
Dbramante1928
|
Mobilis
|
Dbramante1928
|
Dbramante1928
|
Dbramante1928
|
Dbramante1928
|
| Product colour |
Transparent
|
Black
|
Black
|
Transparent
|
N/A
|
Blue
|
| Brand compatibility |
Samsung
|
N/A
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Material |
Recycled plastic
|
N/A
|
Leather
|
Plastic
|
Recycled plastic
|
Recycled plastic
|
| Case type |
Cover case
|
N/A
|
Wallet case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account