IU61BL006275
In stock
Iceland Ultra D3O MagSafe - iPhone 16 - Black
More Information
Maximum screen size 6.1 "
Brand compatibility Apple
Material Plastic
Product colour Black
SKU IU61BL006275
EAN 5711428062758
Manufacturer Dbramante1928
Availability Y
Design
Surface colorationMonochromatic
MaterialPlastic
Technical details
Case typeCover
Wireless chargingYes
Country of originChina
Product colourBlack
Brand compatibilityApple
CompatibilityiPhone 16
Maximum screen size15.5 cm (6.1")
Protection featuresDust resistant, Impact resistant, Knock resistant
Features
Case typeCover
Wireless chargingYes
Country of originChina
CompatibilityiPhone 16
Drop proof up to4 m
Recycled materials used for makingRecycled plastic
MagSafe compatibleYes
Total amount of recycled materials used for making100%
Packaging content
Quantity per pack1 pc(s)
Packaging data
Quantity per pack1 pc(s)
Other features
You may also be interested in
Compare Products
Panasonic FZ-VSTN12U mobile phone case 11.9 cm (4.7") Holster Black Panasonic FZ-VSTN12U mobile phone case...
Mobilis 031004 mobile phone case Black
Bestseller
dbramante1928 Lynge - iPhone 12/12 Pro 6.1" - Black
New
dbramante1928 Lynge - iPhone 12/12 Pro...
dbramante1928 Lynge - iPhone SE/8/7/6 Series - Black dbramante1928 Lynge - iPhone SE/8/7/6...
Urbany's Lollipop mobile phone case 17 cm (6.7") Cover Transparent