MO61PISA1647
In stock
Monaco - iPhone 14 Pro - Pink sand
  • dbramante1928 is guided by WWF towards nature and Climate Positive
  • Made from recycled plastic materials equivalent to 1x0.5L plastic bottles, 100% recyclable
  • Features a non-slip grip, easy-to-press buttons and raised edges to protect camera and screen
  • Custom-fit and slim yet impact protective design (1.2m/4ft impact protection)
  • Integrated MagSafe magnet
  • FSC certified Packaging
More Information
Maximum screen size 6.1 "
Brand compatibility Apple
Material Recycled plastic
Product colour Pink,Sand
SKU MO61PISA1647
EAN 5711428016478
Manufacturer Dbramante1928
Availability Y
• Made from GRS-certified recycled and recyclable plastic materials
• Non-slip grip and a super soft feel
• Custom fit all-around protection
• 3-layer impact protective yet slim design
• Fully MagSafe compatible
• Made without compromising on quality, functionality, and design
Design
Surface colorationMonochromatic
MaterialRecycled plastic
Closure typeNot applicable
Technical details
Case typeCover
Wireless chargingYes
Product colourPink, Sand
Brand compatibilityApple
CompatibilityiPhone 14 Pro
Maximum screen size15.5 cm (6.1")
Protection featuresImpact resistant, Scratch resistant
Colour namePink sand
Closure typeNot applicable
Sustainability certificatesGlobal Recycled Standard (GRS)
Features
Case typeCover
Wireless chargingYes
CompatibilityiPhone 14 Pro
Colour namePink sand
Easy to applyYes
Packaging content
Quantity per pack1 pc(s)
Packaging data
Quantity per pack1 pc(s)
Other features
You may also be interested in
Compare Products
Product dbramante1928 Monaco - iPhone 14 Pro - Pink sand dbramante1928 Monaco - iPhone 14 Pro -...
Mobilis ARM BAND 4-6IN . mobile phone case 15.2 cm (6") Armband case Black
Bestseller
Mobilis ARM BAND 4-6IN . mobile phone...
Mobilis 031004 mobile phone case Black Mobilis 031004 mobile phone case Black
Urbany's Lollipop mobile phone case 17 cm (6.7") Cover Transparent