We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
dbramante1928 Roskilde MAG Kick ICON - Galaxy S26+ - Midnigh
SKU
ROEDICBL5754
£23.77
£19.81
In stock
Roskilde MAG Kick ICON - Galaxy S26+ - Midnigh
Category: Mobile Phone Cases
| SKU | ROEDICBL5754 |
|---|---|
| EAN | 5711428057549 |
| Manufacturer | Dbramante1928 |
| Availability | Y |
Roskilde Magnet Kick ICON balances refined style with reliable protection and responsible materials. Made from dbramante1928’s innovative ICON material, it offers a soft-touch finish, exceptional durability, and a surface that resists scratches, stains, and pen marks. Featuring built-in MagSafe compatibility and 1.2m (4ft) drop protection, it secures your phone without sacrificing feel or design. The integrated magnet Kickstand not only supports seamless wireless charging but also doubles as a hands-free stand for both horizontal and vertical viewing. Crafted with GRS-certified recycled materials and fully recyclable, this case features a soft microfiber lining for added protection and a slim, minimalist profile, providing a premium in-hand experience.
| Design | |
|---|---|
| Desktop stand | Yes |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Wireless charging | Yes |
| Product colour | Navy |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy S26+ |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Protection features | Scratch resistant, Impact resistant, Drop proof |
| Built-in battery | No |
| Desktop stand | Yes |
| Colour name | Midnight |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Wireless charging | Yes |
| Product colour | Navy |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy S26+ |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Protection features | Scratch resistant, Impact resistant, Drop proof |
| Built-in battery | No |
| Desktop stand | Yes |
| Colour name | Midnight |
| Drop proof up to | 1.2 m |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Wireless charging | Yes |
| Colour name | Midnight |
You may also be interested in
| Product |
New
dbramante1928 Roskilde MAG Kick ICON -...
£23.77
£19.81
|
Hot Product
Mobilis ARM BAND 4-6IN . mobile phone...
£28.50
£23.75
|
Bestseller
Mobilis 031002 mobile phone case Black
£22.67
£18.89
|
Recommended
OtterBox Strada Folio Series for Apple...
£26.00
£21.67
|
Popular
dbramante1928 Iceland Pro - iPhone 12/...
£30.92
£25.77
|
Tech21 Evo Clear mobile phone case 17...
£19.98
£16.65
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ROEDICBL5754
|
030003
|
031002
|
77-65076
|
IP61CL001427
|
T21-9731
|
| Manufacturer |
Dbramante1928
|
Mobilis
|
Mobilis
|
OtterBox
|
Dbramante1928
|
Tech21
|
| Product colour |
Navy
|
Black
|
Black
|
Black
|
Transparent
|
Transparent
|
| Brand compatibility |
Samsung
|
Any brand
|
N/A
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Material |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Leather
|
Plastic
|
N/A
|
| Case type |
Cover case
|
Armband case
|
N/A
|
Wallet case
|
Cover case
|
Cover case
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account