We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Digitus Cable management duct
SKU
DA-90450
£12.90
£10.75
In stock
Cable Management Tray, Under-desk black
- Clean design: Hides cables and power lines for a clean work area
- Easy installation: screw mounting under the desk enables quick installation
- Perfect accessory for height-adjustable desks - tidy work area and prevents damage to cabling at the same time
- Dimensions: W 60 x D 13.5 x H 10.8 cm
- Weight: 1.1 kg
- Color: Black
- Material: Steel
- Surface: Powder coating
- Mounting type: Substructure - Desk top
Category: Cable Organizers
| Type | Cable eater |
|---|---|
| SKU | DA-90450 |
| EAN | 4016032481836 |
| Manufacturer | Digitus |
| Availability | Y |
Provides space for stowing cables and socket strips - for individual under-desk mounting
- Clean design: Hides cables and power lines for a clean work area
- Easy installation: screw mounting under the desk enables quick installation
- Perfect accessory for height-adjustable desks - tidy work area and prevents damage to cabling at the same time
- Maximum load capacity: 5 kg
- Dimensions: W 60 x D 13.5 x H 10.8 cm
- Color: Black
- Surface: Powder coating
- Weight: 1.1 kg
This under-counter cable management tray offers plenty of storage space for cables, socket strips and more. Made from powder-coated steel, it is robust and durable. The open design makes it easy to route and store cables/socket strips. The channel can be attached to a sit-stand desk as well as a conventional desk. Sufficient space is created for power cables, network and computer cables. The cable management allows the sit-stand desk to be moved while preventing damage to the cabling. The simple appearance fits perfectly with a clear, open design of your workplace.
- Clean design: Hides cables and power lines for a clean work area
- Easy installation: screw mounting under the desk enables quick installation
- Perfect accessory for height-adjustable desks - tidy work area and prevents damage to cabling at the same time
- Maximum load capacity: 5 kg
- Dimensions: W 60 x D 13.5 x H 10.8 cm
- Color: Black
- Surface: Powder coating
- Weight: 1.1 kg
This under-counter cable management tray offers plenty of storage space for cables, socket strips and more. Made from powder-coated steel, it is robust and durable. The open design makes it easy to route and store cables/socket strips. The channel can be attached to a sit-stand desk as well as a conventional desk. Sufficient space is created for power cables, network and computer cables. The cable management allows the sit-stand desk to be moved while preventing damage to the cabling. The simple appearance fits perfectly with a clear, open design of your workplace.
| Features | |
|---|---|
| Type | Cable Eater |
| Product colour | Black |
| Material | Steel |
| Country of origin | China |
| Purpose | Desk |
| Weight & dimensions | |
| Width | 600 mm |
| Depth | 135 mm |
| Height | 108 mm |
| Weight | 1.1 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 132 mm |
| Package weight | 1.46 kg |
| Package height | 612 mm |
| Package depth | 92 mm |
| Package volume | 7432.13 cm³ |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Quick start guide | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Logistics data | |
| UK Trade Tariff code | 73269098 |
You may also be interested in
| Product |
Digitus Cable management duct
£12.90
£10.75
|
Hot Product
StarTech.com 6.5' (2m) Cable Mana...
£15.61
£13.01
|
Recommended
StarTech.com 1.5 m (4.9 ft.) Cable-Man...
£12.13
£10.11
|
Popular
StarTech.com Universal Power Strip Des...
£13.03
£10.86
|
StarTech.com Open Slot Cable Managemen...
£17.58
£14.65
|
Bestseller
Vivolink VLCBLHOOK cable organizer Wal...
£11.66
£9.72
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DA-90450
|
WKSTNCM
|
CMSCOILED
|
PWRSTRPCLMP
|
CBMWD75100
|
VLCBLHOOK
|
| Manufacturer |
Digitus
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
VivoLink
|
| Type |
Cable Eater
|
Cable sleeve
|
Cable sleeve
|
N/A
|
Cable tray
|
Cable holder
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account