We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Digitus Fiber Optic Multimode Patchcord, OM4, LC / LC
SKU
DK-2533-03-4
£5.70
£4.75
In stock
FO patch cord, duplex, LC to LC MM OM4 50/125 µ, 3 m
- Duplex cable
- LSOH
- Connector with ceramic ferrule
- Cable diameter 2 mm
- Single packed with test-report
- Color: RAL 4003
Category: Fibre Optic Cables
| Cable length | 3 m |
|---|---|
| Cable type | I-VH |
| SKU | DK-2533-03-4 |
| EAN | 4016032308812 |
| Manufacturer | Digitus |
| Availability | Y |
Future-oriented standards and high-end quality for your network.
FO patch cord, duplex, LC to LC,MM OM4 50/125 µ, 3 m
FO patch cord, duplex, LC to LC,MM OM4 50/125 µ, 3 m
| Features | |
|---|---|
| Fibre optic type | OM4 |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Cable type | I-VH |
| Cable length | 3 m |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Product colour | Violet |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Package type | Polybag |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 85447000 |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 2 mm |
| Package volume | 119 cm³ |
| Cable length | 3 m |
| Package width | 70 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package weight | 66.667 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package volume | 119 cm³ |
| Package width | 70 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package weight | 66.667 g |
| Package type | Polybag |
| Technical details | |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Cable type | I-VH |
| Cable length | 3 m |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 85447000 |
| UK Trade Tariff code | 85447000 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Digitus Fiber Optic Multimode Patchcor...
£5.70
£4.75
|
Recommended
connektgear 2m Duplex Fibre Optic Mult...
£5.88
£4.90
|
connektgear 1m Duplex Fibre Optic Mult...
£5.41
£4.51
|
Microconnect FIB224002 InfiniBand/fibr...
£6.08
£5.07
|
Popular
Microconnect FIB884001 InfiniBand/fibr...
£5.72
£4.77
|
Hot Product
Microconnect FIB4220005 InfiniBand/fib...
£8.53
£7.11
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DK-2533-03-4
|
35-0020LCLC
|
35-0010LCLC
|
FIB224002
|
FIB884001
|
FIB4220005
|
| Manufacturer |
Digitus
|
connektgear
|
connektgear
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
| Cable type |
I-VH
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account