We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Digitus L-Support Sliding Rails for 483 mm (19") Network Cabinets
SKU
DN-19 GS-NW
£23.60
£19.67
In stock
Slide rails, L shape, for 600-800 mm depth racks adjustable 350-600 mm depth, set with 2 pieces
- for fixed installation on the four 483 mm (19“) profile rails
- galvanized steel sheet with a strength of 2.00 mm
- Loading capacity: 100 kg
- 1 piece consists of two parts (internal and external profiling system)
- 1 set= 2 pieces
- Variable in depth: 350 mm to 600 mm
- incl. fixing material
Category: Mounting Kits
| SKU | DN-19 GS-NW |
|---|---|
| EAN | 4016032366454 |
| Manufacturer | Digitus |
| Availability | Y |
- Easy installation
- Variable in depth: 350 mm to 600 mm
The L-Support Slide Rails help you to support the installation of heavy duty components in DIGITUS® 483 mm (19”) network- or server cabinets. They are getting fixed on the four 483 mm (19”) profile rails. With galvanized steel sheet and a load capacity of up to 100 kg, they offer a perfect solution.
- Variable in depth: 350 mm to 600 mm
The L-Support Slide Rails help you to support the installation of heavy duty components in DIGITUS® 483 mm (19”) network- or server cabinets. They are getting fixed on the four 483 mm (19”) profile rails. With galvanized steel sheet and a load capacity of up to 100 kg, they offer a perfect solution.
| Technical details | |
|---|---|
| Country of origin | Turkey |
| Maximum weight capacity | 100 kg |
| Material | Steel |
| Product colour | Stainless steel |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 2.65 kg |
| Width | 52 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 44 mm |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Packaging data | |
| Package width | 65 mm |
| Package height | 65 mm |
| Package depth | 370 mm |
| Package weight | 3.2 kg |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Digitus L-Support Sliding Rails for 48...
£23.60
£19.67
|
Hot Product
HP Quick Release Bracket
£21.77
£18.14
|
New
HP Quick Release Bracket
£20.21
£16.84
|
Bestseller
Ergotron Quick Release LCD Bracket Bla...
£20.80
£17.33
|
Datalogic Smart Stand, G040
£23.64
£19.70
|
Recommended
Ubiquiti NS-WM mounting kit
£19.98
£16.65
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DN-19 GS-NW
|
EM870AT
|
EM870AA
|
60-589-060
|
STD-AUTO-G040-BK
|
NS-WM
|
| Manufacturer |
Digitus
|
HP
|
HP
|
Ergotron
|
Datalogic
|
Ubiquiti
|





Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account