We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Duracell 7K67 household battery Single-use battery Alkaline
SKU
7K67
£6.22
£5.18
In stock
7K67 - Alkaline, 6.0 V, 34 g., Security
Category: Household Batteries
| Battery technology | Alkaline |
|---|---|
| Battery type | Single-use battery |
| SKU | 7K67 |
| Manufacturer | Duracell |
| Availability | Y |
Duracell Plus Battery for Security devices and some remote controls.
This is a non-rechargeable battery.
This is a non-rechargeable battery.
| Battery | |
|---|---|
| Battery type | Single-use battery |
| Battery voltage | 6 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Black, Orange |
| Battery technology | Alkaline |
| Features | |
| Battery form factor | Prismatic |
| Battery voltage | 6 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Black, Orange |
| Battery technology | Alkaline |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 34 g |
| Technical details | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85068080 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85068080 |
| Other features | |
| Battery form factor | Prismatic |
| Battery type | Single-use battery |
You may also be interested in
| Product |
Duracell 7K67 household battery Single...
£6.22
£5.18
|
New
Varta 2x CR2430 Single-use battery Lit...
£8.32
£6.93
|
Popular
Duracell 1.4 V, zinc-air, 6 pack Singl...
£5.04
£4.20
|
Recommended
Duracell MX2500 household battery Sing...
£5.72
£4.77
|
Bestseller
Duracell Ultra M3 Lithium Pack of 2 Si...
£7.73
£6.44
|
Hot Product
Duracell Ultra Power Lithium Pack of 2...
£7.21
£6.01
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
7K67
|
06430101402
|
DA675
|
MX2500
|
DL123-X2
|
DLCR2-X2
|
| Manufacturer |
Duracell
|
Varta
|
Duracell
|
Duracell
|
Duracell
|
Duracell
|
| Battery type |
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
| Battery technology |
Alkaline
|
Lithium
|
Zinc-Air
|
Alkaline
|
Lithium
|
Lithium
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account