We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Duracell CR2 Single-use battery Lithium
SKU
020306
£21.77
£18.14
In stock
CR2, 3 V
Category: Household Batteries
| Battery technology | Lithium |
|---|---|
| Battery size | CR2 |
| Battery type | Single-use battery |
| SKU | 020306 |
| EAN | 5000394020306 |
| Manufacturer | Duracell |
| Availability | Y |
Duracell offers a wide range of specialties batteries to be used in electronics that require reliable power from button or coin batteries. Duracell high power lithium batteries are designed for use in digital cameras and camera flashs, portable lights, medical devices (portable O2 analyzer), electronics (laser pointer, microphones, night vision devices) and security devices (electronic lock).
| Battery | |
|---|---|
| Battery size(s) | CR2 |
| Battery type | Single-use battery |
| Battery voltage | 3 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 54 °C |
| Weight & dimensions | |
| Height | 27 mm |
| Diameter | 1.56 cm |
| Weight | 11 g |
| Package width | 120 mm |
| Package depth | 85 mm |
| Package height | 20 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 120 mm |
| Package depth | 85 mm |
| Package height | 20 mm |
| Features | |
| Battery form factor | Cylindrical |
| Battery voltage | 3 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium |
| Other features | |
| Battery form factor | Cylindrical |
| Package dimensions (WxDxH) | 119 x 84 x 16 mm |
| Package weight | 18 kg |
| Type | CR-2 |
| Battery type | Single-use battery |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Duracell CR2 Single-use battery Lithium
£21.77
£18.14
|
Hot Product
Ansmann 3V Lithium CR2477 Single-use b...
£18.65
£15.54
|
Recommended
Varta Longlife AA LR6 Single-use batte...
£18.65
£15.54
|
CoreParts MBR9V/6LR61 household battery
£18.65
£15.54
|
Panasonic 2500mAh, 1.2V Rechargeable b...
£18.65
£15.54
|
Bestseller
Duracell 141025 household battery Sing...
£20.21
£16.84
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
020306
|
1516-0010
|
04106301124
|
MBR9V/6LR61
|
BK-3HCDE/2BE
|
141025
|
| Manufacturer |
Duracell
|
Ansmann
|
Varta
|
CoreParts
|
Panasonic
|
Duracell
|
| Battery type |
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
N/A
|
Rechargeable battery
|
Single-use battery
|
| Battery size(s) |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
AA
|
| Battery technology |
Lithium
|
Lithium
|
Alkaline
|
N/A
|
N/A
|
Alkaline
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account