We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Equip Cat.6A Outdoor RJ45 Inline Coupler
SKU
221172
£18.25
£15.21
In stock
Cat.6A Outdoor RJ45 Inline Coupler
- Female to female RJ45 CAT6A coupler
- Dustproof in Waterproof
- Waterproof IP68, Outdoor use
- Shielded coupler for use with UTP / STP
- Pin configuration: 1:1
- Shielded
- 500MHz performance
- RoHS compliant
Category: Cable Gender Changers
| SKU | 221172 |
|---|---|
| EAN | 4015867230701 |
| Manufacturer | Equip |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Euip 221172 is high-quality RJ45-RJ45 Cat.6A inline coupler with a high protection class of IP68 (waterproof) and is particularly suitable for outdoor applications. By opening the two-sided cable glands, two RJ45 connecting cables can be connected .
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Technical details | |
| Package type | Zip bag |
| Product colour | Black, Blue |
| Country of origin | China |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | RoHS, UKCA, CE |
| Design | |
| Product colour | Black, Blue |
| Performance | |
| Country of origin | China |
| Cable types supported | Cat6a |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Product colour | Black, Blue |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 28 mm |
| Weight | 50 g |
| Height | 121.5 mm |
| Depth | 28 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 100 mm |
| Package type | Zip bag |
| Package height | 175 mm |
| Package depth | 30 mm |
| Package weight | 53 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case gross weight | 12.5 kg |
| Products per master (outer) case | 200 pc(s) |
| Master (outer) case width | 35 mm |
| Master (outer) case length | 52 mm |
| Master (outer) case height | 21.5 mm |
| Other features | |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Equip Cat.6A Outdoor RJ45 Inline Coupler
£18.25
£15.21
|
Microconnect DPHDMI cable gender chang...
£16.72
£13.93
|
Hot Product
Lindy HDMI 360 Degree Adapter, HDMI Ma...
£16.57
£13.81
|
Popular
StarTech.com SATA to 2.5in or 3.5in ID...
£23.48
£19.57
|
Bestseller
StarTech.com 3ft (91cm) 1-Port USB to...
£27.23
£22.69
|
Intellinet 2-Port Modular Distributor,...
£16.31
£13.59
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
221172
|
DPHDMI
|
41096
|
SAT2IDEADP
|
ICUSB232SM3
|
504195
|
| Manufacturer |
Equip
|
Microconnect
|
Lindy
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Intellinet
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account