We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
eSTUFF 100% Recycled Plastic - Home Charger USB-C PD 3A 20W, EU Plug - White
SKU
ES637025
£16.21
£13.51
In stock
INFINITE USB-C Charger EU PD 20W - White - 98% Recycled Plastic
- Charging technologies: PD, QC3.0, Samsung 2A, Apple 2.4A, USB DCP 5V1.5A
- Input: 100-240V EU plug
- Output: USB-C 5V/3A/15Watt / 9V/2.22A/20W / 12V/1.67A/20W
- EU Plug
Category: Mobile Device Chargers
| Charger type | Indoor |
|---|---|
| SKU | ES637025 |
| EAN | 5715063034729 |
| Manufacturer | eSTUFF |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
INFINITE - BECAUSE THE ENVIRONMENT MATTERS
INFINITE is eSTUFF's product line for products made with an environmental focus.
Responsibly produced
The shell of the charger contains 98% Global Recycled Standard* certified recycled Post-Consumer polycarbonate (rPC), certified by Control Union 1409828.
Quality
All eSTUFF home chargers are of a very high quality and are tested for use within the EU by a Danish test lab.
Packaging: In a plastic free retail box made from FSC paper printed with soy ink.
Used for: Smartphones and tablets.
* The Global Recycled Standard verifies recycled material and tracks it from the source to the final product. In addition, facilities from the source to final supplier have met social, environmental, and chemical requirements.
INFINITE is eSTUFF's product line for products made with an environmental focus.
Responsibly produced
The shell of the charger contains 98% Global Recycled Standard* certified recycled Post-Consumer polycarbonate (rPC), certified by Control Union 1409828.
Quality
All eSTUFF home chargers are of a very high quality and are tested for use within the EU by a Danish test lab.
Packaging: In a plastic free retail box made from FSC paper printed with soy ink.
Used for: Smartphones and tablets.
* The Global Recycled Standard verifies recycled material and tracks it from the source to the final product. In addition, facilities from the source to final supplier have met social, environmental, and chemical requirements.
| Performance | |
|---|---|
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Smartphone |
| Power source type | AC |
| Power protection features | Over voltage |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging technology | Power Delivery 3.0 |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| Automatic output voltage adjustment | Yes |
| USB Power Delivery up to | 20 W |
| Number of outputs | 1 outputs |
| Design | |
| Product colour | White |
| Housing material | Recycled Polycarbonate (rPC) |
| Power | |
| Power plug type | Type C |
| Input current | 0.8 A |
| Maximum power | 20 W |
| Input voltage | 100-240 V |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Maximum output voltage | 12 V |
| Minimum output voltage | 5 V |
| Automatic output voltage adjustment | Yes |
| Output current (5V) | 3 A |
| Output current (9V) | 2.22 A |
| Output current (12V) | 1.67 A |
| Technical details | |
| Package type | Hanging box |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Smartphone |
| Power source type | AC |
| Power protection features | Over voltage |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 50 g |
| Package width | 65 mm |
| Package depth | 35 mm |
| Package height | 180 mm |
| Package weight | 60 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Hanging box |
| Package width | 65 mm |
| Package depth | 35 mm |
| Package height | 180 mm |
| Package weight | 60 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Hanging box |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Logistics data | |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Other features | |
| Package type | Hanging box |
| Automatic output voltage adjustment | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
eSTUFF 100% Recycled Plastic - Home Ch...
£16.21
£13.51
|
Bestseller
StarTech.com Dual-port USB wall charge...
£16.63
£13.86
|
StarTech.com Dual-port USB wall charge...
£19.00
£15.83
|
Popular
Microconnect USB3.1CA1SETW mobile devi...
£18.00
£15.00
|
Lindy 5VDC 2.6A Multi-country Power Su...
£18.97
£15.81
|
Hot Product
Ubiquiti INS-3AF-USB mobile device cha...
£19.97
£16.64
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ES637025
|
USB2PACBK
|
USB2PACWH
|
USB3.1CA1SETW
|
73828
|
INS-3AF-USB
|
| Manufacturer |
eSTUFF
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Microconnect
|
Lindy
|
Ubiquiti
|
| Charger type |
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|
N/A
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account