We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
eSTUFF Apple iPhone XR Clear Screen Protector
SKU
ES501130-25BULK
£112.67
£93.89
In stock
iPhone 11/XR Clear Screen Protector. 25 pcs Titan Shield®
- Easy to install. Easy to remove
- Case friendly
- Shock resistant
- Scratch resitant
- 25 pcs BULK pack for installers
Category: Mobile Phone Screen Protectors
| Brand compatibility | Apple |
|---|---|
| Quantity per pack | 25 pc(s) |
| Protector type | Clear screen protector |
| SKU | ES501130-25BULK |
| EAN | 5706998279330 |
| Manufacturer | eSTUFF |
| Availability | Y |
TITAN SHIELD® is eSTUFF's sub brand for screen protectors
BULK packaging - ECO friendly solution:
Our BULK packages are the environmentally friendly choice for companies installing large quantities of screen protectors. Opting for BULK packaged screen protectors significantly reduces unnecessary packaging and cuts down cargo space by an impressive 80% compared to traditional packaging.
Glass quality:
Our case-friendly 9H tempered glass provides superior protection against scratches, chips, and cracks. The Titan Shield® features an anti-shatter film that keeps small glass pieces contained if it breaks. With real glass properties, it ensures no change in color or touch sensitivity when applied.
Protection features:
The Titan Shield® is engineered to break under excessive force, absorbing most of the impact and will in most cases protect your device’s display from damage.
Included in the package:
25 pcs full cover glass screen protectors
25 pcs cleaning kits
BULK packaging - ECO friendly solution:
Our BULK packages are the environmentally friendly choice for companies installing large quantities of screen protectors. Opting for BULK packaged screen protectors significantly reduces unnecessary packaging and cuts down cargo space by an impressive 80% compared to traditional packaging.
Glass quality:
Our case-friendly 9H tempered glass provides superior protection against scratches, chips, and cracks. The Titan Shield® features an anti-shatter film that keeps small glass pieces contained if it breaks. With real glass properties, it ensures no change in color or touch sensitivity when applied.
Protection features:
The Titan Shield® is engineered to break under excessive force, absorbing most of the impact and will in most cases protect your device’s display from damage.
Included in the package:
25 pcs full cover glass screen protectors
25 pcs cleaning kits
| Technical details | |
|---|---|
| Easy to remove | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | 11/XR |
| Material | Tempered glass |
| Package type | Box |
| Touchscreen compatible | Yes |
| Features | |
| Hardness | 9H |
| Bubble-free application | Yes |
| Protection features | Scratch resistant |
| Easy to remove | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | 11/XR |
| Material | Tempered glass |
| Touchscreen compatible | Yes |
| Installation type | Full adhesive |
| Performance | |
| Bubble-free application | Yes |
| Easy to remove | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Material | Tempered glass |
| Oleophobic coating | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 250 g |
| Package width | 138 mm |
| Package height | 178 mm |
| Package depth | 108 mm |
| Package weight | 380 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 25 pc(s) |
| Package type | Box |
| Cleaning kit | Yes |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Weight | 250 g |
| Package width | 138 mm |
| Package height | 178 mm |
| Package depth | 108 mm |
| Package weight | 380 g |
You may also be interested in
| Product |
eSTUFF Apple iPhone XR Clear Screen Pr...
£112.67
£93.89
|
eSTUFF ES501153-25BULK mobile phone sc...
£152.66
£127.22
|
eSTUFF ES501351-25BULK mobile phone sc...
£152.66
£127.22
|
eSTUFF ES501050-25BULK mobile phone sc...
£112.67
£93.89
|
|---|---|---|---|---|
| SKU |
ES501130-25BULK
|
ES501153-25BULK
|
ES501351-25BULK
|
ES501050-25BULK
|
| Manufacturer |
eSTUFF
|
eSTUFF
|
eSTUFF
|
eSTUFF
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
N/A
|
Apple (brand)
|




Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account