We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
eSTUFF ES560170 mobile phone screen/back protector Apple 1 pc(s)
SKU
ES560170
£10.42
£8.68
In stock
Titan Shield Screen Protector with mounting frame for iPhone 12 Pro Max - Clear
- Easy to install and easy to remove
- Case friendly
- 150% more scratch resistant than steel
- 9 times stronger than ordinary glass (9H)
- 100% touch preservation
Category: Mobile Phone Screen Protectors
| Brand compatibility | Apple |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Protector type | Clear screen protector |
| SKU | ES560170 |
| EAN | 5704174893141 |
| Manufacturer | eSTUFF |
| Availability | Y |
BECAUSE THE ENVIRONMENT MATTERS
This screen protector includes a paper installation tray. The tray ensures a precise and easy installation of the glass each time. Furthermore, the tray can be recycled as cardboard after use together with the outer box.
This premium, case friendly, clear tempered glass, covers the flat part of the screen. It offers ultimate protection against scratches, chips and cracks. It is 9 times stronger than ordinary glass. An anti-shatter film ensures that small glass pieces are kept in place, should the Titan Shield® break. Thanks to the real glass properties there is no change in color or touch experience when the screen protector is applied. If your device is exposed to excessive force the Titan Shield® is designed to break. The screen protector will absorb most of the force and in most cases protect your display from harm. The Titan Shield® comes with a cleaning kit.
This screen protector includes a paper installation tray. The tray ensures a precise and easy installation of the glass each time. Furthermore, the tray can be recycled as cardboard after use together with the outer box.
This premium, case friendly, clear tempered glass, covers the flat part of the screen. It offers ultimate protection against scratches, chips and cracks. It is 9 times stronger than ordinary glass. An anti-shatter film ensures that small glass pieces are kept in place, should the Titan Shield® break. Thanks to the real glass properties there is no change in color or touch experience when the screen protector is applied. If your device is exposed to excessive force the Titan Shield® is designed to break. The screen protector will absorb most of the force and in most cases protect your display from harm. The Titan Shield® comes with a cleaning kit.
| Technical details | |
|---|---|
| Easy to remove | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 12 Pro Max |
| Material | Tempered glass |
| Package type | Hanging box |
| Touchscreen compatible | Yes |
| Features | |
| Hardness | 9H |
| Bubble-free application | Yes |
| Protection features | Scratch resistant |
| Easy to remove | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 12 Pro Max |
| Material | Tempered glass |
| Touchscreen compatible | Yes |
| Installation type | Full adhesive |
| Performance | |
| Bubble-free application | Yes |
| Easy to remove | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Material | Tempered glass |
| Oleophobic coating | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 80 g |
| Package width | 110 mm |
| Package height | 202 mm |
| Package depth | 15 mm |
| Package weight | 90 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Hanging box |
| Cleaning kit | Yes |
| Packaging data | |
| Package type | Hanging box |
| Weight | 80 g |
| Package width | 110 mm |
| Package height | 202 mm |
| Package depth | 15 mm |
| Package weight | 90 g |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
eSTUFF ES560170 mobile phone screen/ba...
£10.42
£8.68
|
Popular
eSTUFF ES501510 mobile phone screen/ba...
£12.60
£10.50
|
eSTUFF Apple iPhone XR Full Cover Scre...
£12.60
£10.50
|
Bestseller
eSTUFF Apple iPhone XR Clear Screen Pr...
£10.50
£8.75
|
eSTUFF ES504029 mobile phone screen/ba...
£12.85
£10.71
|
Hot Product
OtterBox Alpha Glass Series for Apple...
£11.93
£9.94
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ES560170
|
ES501510
|
ES501133
|
ES501130
|
ES504029
|
77-62482
|
| Manufacturer |
eSTUFF
|
eSTUFF
|
eSTUFF
|
eSTUFF
|
eSTUFF
|
OtterBox
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Samsung
|
Apple (brand)
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account