We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
eSTUFF ES623009 interface hub Grey
SKU
ES623009
£63.29
£52.74
In stock
12-in-1 Triple Display Mobile USB-C Hub for PC and Tablets
Category: Interface Hubs
| Ports quantity | 12 |
|---|---|
| SKU | ES623009 |
| EAN | 5704174098577 |
| Manufacturer | eSTUFF |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Enhance your productivity with the 12-in-1 Mobile Dock designed for those who want a compact but hightly capable upgrade for their USB-C laptop or tablet with plenty of extra ports for use in the office, at home or on the move.
By connecting the USB-C cable you get instant access to a powerful array of ports for every need with two 4K HDMI 2.0, VGA, 100W PD charging, Gigabit Ethernet, micro/SD card readers, and 3 USB 3.2 Gen1 ports.
Compatibility
Works with all devices supporting DisplayPort 1.4/1.2 Alternate Mode and Power Delivery 3.0 and supports extended desktop on both PC's and tablets.
M1 based iPads have support for extended desktop for 1 external screen when using iPadOS 16 or newer.
By connecting the USB-C cable you get instant access to a powerful array of ports for every need with two 4K HDMI 2.0, VGA, 100W PD charging, Gigabit Ethernet, micro/SD card readers, and 3 USB 3.2 Gen1 ports.
Compatibility
Works with all devices supporting DisplayPort 1.4/1.2 Alternate Mode and Power Delivery 3.0 and supports extended desktop on both PC's and tablets.
M1 based iPads have support for extended desktop for 1 external screen when using iPadOS 16 or newer.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Hub interfaces | 3.5mm |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Card reader integrated | Yes |
| HDMI version | 1.4 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Features | |
| Product colour | Grey |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| Housing material | Aluminium |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| Number of displays supported | 3 |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Network | |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Grey |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Performance | |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Card reader integrated | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| Storage | |
|---|---|
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Card reader integrated | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 124 g |
| Width | 55 mm |
| Depth | 14.7 mm |
| Height | 134 mm |
| Package width | 110 mm |
| Package depth | 17 mm |
| Package height | 180 mm |
| Package weight | 160 g |
| Packaging data | |
| Package width | 110 mm |
| Package depth | 17 mm |
| Package height | 180 mm |
| Package weight | 160 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Design | |
| Product colour | Grey |
You may also be interested in
| Product |
eSTUFF ES623009 interface hub Grey
£63.29
£52.74
|
Lindy 7 Port USB 2.0 Metal Hub
£70.20
£58.50
|
Recommended
StarTech.com 4-Port USB 2.0 Hub - Meta...
£67.55
£56.29
|
Hot Product
Lindy 12m USB 2.0 Active Extension Pro...
£51.26
£42.72
|
Popular
StarTech.com 2 Port Industrial Wall Mo...
£62.59
£52.16
|
Bestseller
StarTech.com 7-Port USB 2.0 Hub - Meta...
£87.11
£72.59
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ES623009
|
42794
|
ST4200USBM
|
42783
|
ICUSB2322I
|
ST7200USBM
|
| Manufacturer |
eSTUFF
|
Lindy
|
StarTech.com
|
Lindy
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Ports quantity |
N/A
|
7
|
4
|
4
|
2
|
7
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account