We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
eSTUFF ES623012 laptop dock/port replicator Grey
SKU
ES623012
£41.26
£34.38
In stock
USB-C 6-in-1 Mobile Hub
Category: Notebook Docks & Port Replicators
| Product colour | Grey |
|---|---|
| SKU | ES623012 |
| EAN | 5704174462422 |
| Manufacturer | eSTUFF |
| Availability | Y |
This dock is designed for those who want a compact but capable upgrade for their USB-C laptop supplementing the most used ports in the office, at home or on the move.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| USB 2.0 Type-C ports quantity | 1 |
| Network | |
| Ethernet LAN data rates | 100 Mbit/s |
| Performance | |
| Maximum digital resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Product colour | Grey |
| Brand compatibility | Universal |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Charging function | Yes |
| Housing material | Aluminium |
| Maximum refresh rate | 30 Hz |
| Hub interfaces | HDMI |
| Technical details | |
| Product colour | Grey |
| Brand compatibility | Universal |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Charging function | Yes |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Power | |
|---|---|
| USB cable length | 0.095 m |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 80 g |
| Width | 32.4 mm |
| Depth | 11.4 mm |
| Height | 34.5 mm |
| Package weight | 80 g |
| Package width | 110 mm |
| Package depth | 17 mm |
| Package height | 180 mm |
| Design | |
| Product colour | Grey |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package weight | 80 g |
| Package width | 110 mm |
| Package depth | 17 mm |
| Package height | 180 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
eSTUFF ES623012 laptop dock/port repli...
£41.26
£34.38
|
Popular
StarTech.com Dual-Monitor USB 3.0 Dock...
£42.38
£35.32
|
Microconnect MDPDVIHDMIVGAAA laptop do...
£36.24
£30.20
|
StarTech.com USB-C Multiport Adapter -...
£58.37
£48.64
|
Hot Product
Kensington USB-C 3.2 Gen2 10Gbps Cable...
£52.30
£43.58
|
Recommended
StarTech.com USB-C Multiport Adapter -...
£58.37
£48.64
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ES623012
|
USB3SDOCKDD
|
MDPDVIHDMIVGAAA
|
DKT30CHPD
|
K38235WW
|
DKT30CHPDW
|
| Manufacturer |
eSTUFF
|
StarTech.com
|
Microconnect
|
StarTech.com
|
Kensington
|
StarTech.com
|
| Product colour |
Grey
|
N/A
|
White
|
Black
|
N/A
|
N/A
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account