We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
eSTUFF ES641100 power bank Wireless charging Black
SKU
ES641100
£28.63
£23.86
In stock
Magnetic Power Bank 5.000 mAh
- Charging cable included
- Fast Wireless Charging
- Compact and Lightweight
- lnput USB-C: 5V/3A, 9V/2A, 12V/1.5A
- Output USB-C: 5V/3A, 9V/2.22A, 12V/1.67A
Category: Power Banks
| SKU | ES641100 |
|---|---|
| EAN | 5715063517123 |
| Manufacturer | eSTUFF |
| Availability | Y |
Experience the future of charging with our innovative Magnetic Wireless Power Bank. Designed with precision, the magnets align perfectly every time, ensuring faster wireless charging.
With a powerful 5,000 mAh capacity, this power bank snaps onto your device, providing extended power for more than half a day, even during intense gaming sessions. Plus, it doubles as a wireless charging station at home.
With a powerful 5,000 mAh capacity, this power bank snaps onto your device, providing extended power for more than half a day, even during intense gaming sessions. Plus, it doubles as a wireless charging station at home.
| Design | |
|---|---|
| Charger compatibility | Universal |
| Product colour | Black |
| Wireless charging | Yes |
| Performance | |
| Fast charging | Yes |
| Charging source | USB |
| Battery voltage | 3.85 V |
| Fast charging technology | Power Delivery 3.0 |
| Wireless charging | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 20 W |
| MagSafe compatible | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB Type-C connector | Yes |
| Input interface | USB Type-C |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| Power | |
| Total output power | 20 W |
| Input voltage | 5~12 V |
| Output voltage | 5~12 V |
| Input current | 1.5~3 A |
| Output current | 3 A |
| Wireless charging power | 15 W |
| Fast charging | Yes |
| Charging source | USB |
| Battery voltage | 3.85 V |
| Fast charging technology | Power Delivery 3.0 |
| Wireless charging | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 66 mm |
| Depth | 8.3 mm |
| Height | 102.5 mm |
| Weight | 143 g |
| Package width | 110 mm |
| Package depth | 20 mm |
| Package height | 180 mm |
| Package weight | 255 g |
| Packaging data | |
| Package width | 110 mm |
| Package depth | 20 mm |
| Package height | 180 mm |
| Package weight | 255 g |
| Technical details | |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Logistics data | |
| Warranty period | 5 year(s) |
You may also be interested in
| Product |
eSTUFF ES641100 power bank Wireless ch...
£28.63
£23.86
|
Sandberg Saver Powerbank 20000
£23.33
£19.44
|
Popular
Sandberg Outdoor Solar Powerbank 10000
£38.15
£31.79
|
Recommended
Belkin BPD002BTBK power bank 2500 mAh...
£39.77
£33.14
|
Hot Product
Sandberg Powerbank USB-C PD 20W 10000
£23.33
£19.44
|
Bestseller
Sandberg Powerbank USB-C PD 20W 20000
£33.47
£27.89
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ES641100
|
320-42
|
420-53
|
BPD002BTBK
|
420-58
|
420-59
|
| Manufacturer |
eSTUFF
|
Sandberg
|
Sandberg
|
Belkin
|
Sandberg
|
Sandberg
|
| Battery technology |
N/A
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account