We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
eSTUFF ES67100036-BULK mobile phone case Cover Transparent
SKU
ES67100036-BULK
£7.39
£6.16
In stock
iPhone 13 INFINITE VIENNA TPU Cover - Transparent - 100% recycled plastic
- Made from 100% post-consumer recycled plastic
- 1.2 m drop protection
- Made from anti-yellowing material
- Slim and lightweight
- BULK pack - 1 pc per bag/sales unit
Category: Mobile Phone Cases
| Maximum screen size | 6.1 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Apple |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Product colour | Transparent |
| SKU | ES67100036-BULK |
| EAN | 5715063263761 |
| Manufacturer | eSTUFF |
| Availability | Y |
INFINITE - BECAUSE THE ENVIRONMENT MATTERS
INFINITE is eSTUFF's product line for products made with an environmental focus.
Our INFINITE VIENNA covers contain 100% recycled TPU. They are are designed to protect your phone from scratches and drops while reducing your carbon footprint.
Responsibly produced
The cover contains 100% Global Recycled Standard* certified recycled Post-Consumer TPU, certified by Control Union 1409828.
Packaging: In a recycled plastic bag (CPE).
* The Global Recycled Standard verifies recycled material and tracks it from the source to the final product. In addition, facilities from the source to final supplier have met social, environmental, and chemical requirements.
INFINITE is eSTUFF's product line for products made with an environmental focus.
Our INFINITE VIENNA covers contain 100% recycled TPU. They are are designed to protect your phone from scratches and drops while reducing your carbon footprint.
Responsibly produced
The cover contains 100% Global Recycled Standard* certified recycled Post-Consumer TPU, certified by Control Union 1409828.
Packaging: In a recycled plastic bag (CPE).
* The Global Recycled Standard verifies recycled material and tracks it from the source to the final product. In addition, facilities from the source to final supplier have met social, environmental, and chemical requirements.
| Features | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Product colour | Transparent |
| Brand compatibility | Apple |
| Protection features | Bump resistant |
| Recycled materials used for making | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Anti-yellowing protection | Yes |
| Made with recycled materials | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 90 g |
| Package width | 110 mm |
| Package depth | 15 mm |
| Package height | 195 mm |
| Package weight | 100 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | Global Recycled Standard (GRS) |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Product colour | Transparent |
| Brand compatibility | Apple |
| Protection features | Bump resistant |
| Sustainability certificates | Global Recycled Standard (GRS) |
| Packaging data | |
| Package width | 110 mm |
| Package depth | 15 mm |
| Package height | 195 mm |
| Package weight | 100 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
eSTUFF ES67100036-BULK mobile phone ca...
£7.39
£6.16
|
eSTUFF ES671275 mobile phone case Cove...
£7.73
£6.44
|
eSTUFF ES673041-BULK mobile phone case...
£9.74
£8.12
|
Popular
eSTUFF ES673055-BULK mobile phone case...
£9.66
£8.05
|
Bestseller
OtterBox React Series for Apple iPhone...
£9.98
£8.32
|
Hot Product
OtterBox React Series for Apple iPhone...
£9.98
£8.32
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ES67100036-BULK
|
ES671275
|
ES673041-BULK
|
ES673055-BULK
|
77-81039
|
77-65304
|
| Manufacturer |
eSTUFF
|
eSTUFF
|
eSTUFF
|
eSTUFF
|
OtterBox
|
OtterBox
|
| Product colour |
Transparent
|
Transparent
|
Transparent
|
Transparent
|
N/A
|
Transparent
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Samsung
|
Samsung
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Material |
N/A
|
Thermoplastic polyurethane (TPU)
|
Thermoplastic polyurethane (TPU)
|
Thermoplastic polyurethane (TPU)
|
N/A
|
N/A
|
| Case type |
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account