We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
eSTUFF ES67141102 mobile phone case Cover Black, Transparent
SKU
ES67141102
£20.75
£17.29
In stock
iPhone 16 Pro INFINITE HELSINKI Magnetic Stand Cover - Black - 86% recycled Plastic
- Made from 86% post-consumer recycled plastic
- 3 m drop protection
- MagSafe compatible
- Raised edges for extra protection
- Retail pack - 1 pc per box/sales unit
Category: Mobile Phone Cases
| Maximum screen size | 6.3 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Apple |
| Material | Plastic |
| Product colour | Transparent,Black |
| SKU | ES67141102 |
| EAN | 5715063424773 |
| Manufacturer | eSTUFF |
| Availability | Y |
INFINITE - BECAUSE THE ENVIRONMENT MATTERS
INFINITE is eSTUFF's product line for products made with an environmental focus.
Our INFINITE HELSINKI covers are made with 86% recycled plastic. These covers provide enhanced corner protection and feature a built-in magnet for seamless wireless charging. The camera kickstand is perfect for enjoying your favorite movies or videos on the go. They are are designed to protect your phone from scratches and drops while reducing your carbon footprint.
Responsibly produced: The cover contain 65% Global Recycled Standard* certified recycled Post-Consumer PC and 21% Global Recycled Standard* certified recycled Post-Consumer TPU, certified by Control Union 1409828.
Packaging: A plastic free retail box made from FSC paper printed with soy ink.
* The Global Recycled Standard verifies recycled material and tracks it from the source to the final product. In addition, facilities from the source to final supplier have met social, environmental, and chemical requirements.
INFINITE is eSTUFF's product line for products made with an environmental focus.
Our INFINITE HELSINKI covers are made with 86% recycled plastic. These covers provide enhanced corner protection and feature a built-in magnet for seamless wireless charging. The camera kickstand is perfect for enjoying your favorite movies or videos on the go. They are are designed to protect your phone from scratches and drops while reducing your carbon footprint.
Responsibly produced: The cover contain 65% Global Recycled Standard* certified recycled Post-Consumer PC and 21% Global Recycled Standard* certified recycled Post-Consumer TPU, certified by Control Union 1409828.
Packaging: A plastic free retail box made from FSC paper printed with soy ink.
* The Global Recycled Standard verifies recycled material and tracks it from the source to the final product. In addition, facilities from the source to final supplier have met social, environmental, and chemical requirements.
| Features | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Wireless charging | Yes |
| Product colour | Black, Transparent |
| Brand compatibility | Apple |
| Protection features | Bump resistant |
| Recycled materials used for making | Polycarbonate (PC) |
| MagSafe compatible | Yes |
| Made with recycled materials | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 50 g |
| Package type | Hanging box |
| Package width | 105 mm |
| Package depth | 15 mm |
| Package height | 205 mm |
| Package weight | 70 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | Global Recycled Standard (GRS) |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Package type | Hanging box |
| Wireless charging | Yes |
| Product colour | Black, Transparent |
| Brand compatibility | Apple |
| Protection features | Bump resistant |
| Sustainability certificates | Global Recycled Standard (GRS) |
| Packaging data | |
| Package type | Hanging box |
| Package width | 105 mm |
| Package depth | 15 mm |
| Package height | 205 mm |
| Package weight | 70 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Wireless charging | Yes |
You may also be interested in
| Product |
New
eSTUFF ES67141102 mobile phone case Co...
£20.75
£17.29
|
OtterBox Symmetry Clear Series for App...
£18.41
£15.34
|
Popular
Mobilis ARM BAND 4-6IN . mobile phone...
£28.49
£23.74
|
Bestseller
Mobilis 031002 mobile phone case Black
£22.66
£18.88
|
Hot Product
OtterBox Symmetry Series for Apple iPh...
£18.78
£15.65
|
Recommended
OtterBox Symmetry Clear Series for App...
£19.00
£15.83
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ES67141102
|
77-53957
|
030003
|
031002
|
77-62794
|
77-62820
|
| Manufacturer |
eSTUFF
|
OtterBox
|
Mobilis
|
Mobilis
|
OtterBox
|
OtterBox
|
| Product colour |
N/A
|
Transparent
|
Black
|
Black
|
Black
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Any brand
|
N/A
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Case type |
Cover case
|
Cover case
|
Armband case
|
N/A
|
Cover case
|
Cover case
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account