We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
eSTUFF ES67150057 mobile phone case Cover Black
SKU
ES67150057
£14.53
£12.11
In stock
iPhone 17 Pro INFINITE ROME Magnetic Silicone Cover - Black - 81% recycled material
- Made from 81% post-consumer recycled material
- 2 m drop protection
- MagSafe compatible
- Raised edges for extra protection
- Retail pack - 1 pc per box/sales unit
Category: Mobile Phone Cases
| SKU | ES67150057 |
|---|---|
| EAN | 5715063807804 |
| Manufacturer | eSTUFF |
| Availability | Y |
INFINITE - BECAUSE THE ENVIRONMENT MATTERS
INFINITE is eSTUFF's product line for products made with an environmental focus.
Our INFINITE ROME covers combine a sleek silicone exterior with a soft microfiber lining, delivering stylish protection for your phone. The built-in magnet guarantees seamless wireless charging. They are are designed to protect your phone from scratches and drops while reducing your carbon footprint.
Responsibly produced
The cover contain 55% Global Recycled Standard* certified recycled Post-Consumer Polycarbonate (PC), certified by Control Union 1409828 and 26% recycled silicone.
Packaging
A plastic free retail box made from FSC paper printed with solvent-free soy ink.
* The Global Recycled Standard verifies recycled material and tracks it from the source to the final product. In addition, facilities from the source to final supplier have met social, environmental, and chemical requirements.
INFINITE is eSTUFF's product line for products made with an environmental focus.
Our INFINITE ROME covers combine a sleek silicone exterior with a soft microfiber lining, delivering stylish protection for your phone. The built-in magnet guarantees seamless wireless charging. They are are designed to protect your phone from scratches and drops while reducing your carbon footprint.
Responsibly produced
The cover contain 55% Global Recycled Standard* certified recycled Post-Consumer Polycarbonate (PC), certified by Control Union 1409828 and 26% recycled silicone.
Packaging
A plastic free retail box made from FSC paper printed with solvent-free soy ink.
* The Global Recycled Standard verifies recycled material and tracks it from the source to the final product. In addition, facilities from the source to final supplier have met social, environmental, and chemical requirements.
| Features | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Wireless charging | Yes |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Apple |
| Protection features | Scratch resistant |
| Recycled materials used for making | Polycarbonate (PC) |
| MagSafe compatible | Yes |
| Made with recycled materials | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 80 g |
| Package type | Hanging box |
| Package width | 105 mm |
| Package depth | 15 mm |
| Package height | 205 mm |
| Package weight | 90 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | Global Recycled Standard (GRS) |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Package type | Hanging box |
| Non-slip surface | Yes |
| Wireless charging | Yes |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Apple |
| Protection features | Scratch resistant |
| Sustainability certificates | Global Recycled Standard (GRS) |
| Packaging data | |
| Package type | Hanging box |
| Package width | 105 mm |
| Package depth | 15 mm |
| Package height | 205 mm |
| Package weight | 90 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Non-slip surface | Yes |
| Wireless charging | Yes |
You may also be interested in
| Product |
eSTUFF ES67150057 mobile phone case Co...
£14.53
£12.11
|
OtterBox Symmetry Clear Series for App...
£18.41
£15.34
|
Recommended
Mobilis ARM BAND 4-6IN . mobile phone...
£21.54
£17.95
|
Popular
Mobilis 031003 mobile phone case Black
£16.64
£13.87
|
Bestseller
Mobilis 031009 mobile phone case Holst...
£12.02
£10.02
|
Hot Product
OtterBox Symmetry Series for Apple iPh...
£18.80
£15.67
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ES67150057
|
77-53957
|
030003
|
031003
|
031009
|
77-62794
|
| Manufacturer |
eSTUFF
|
OtterBox
|
Mobilis
|
Mobilis
|
Mobilis
|
OtterBox
|
| Product colour |
Black
|
Transparent
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Any brand
|
N/A
|
N/A
|
Apple (brand)
|
| Case type |
Cover case
|
Cover case
|
Armband case
|
N/A
|
Holster case
|
Cover case
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account