We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
eSTUFF ES67160027 mobile phone case Cover Black
SKU
ES67160027
£20.83
£17.36
In stock
iPhone 17 INFINITE VENICE Magnetic PU Leather Cover - Black - 86% recycled plastic
- Made from 86% post-consumer recycled materials
- 1.2 m drop protection
- MagSafe compatible
- Raised edges for extra protection
- Retail pack - 1 pc per box/sales unit
Category: Mobile Phone Cases
| SKU | ES67160027 |
|---|---|
| EAN | 5715063807897 |
| Manufacturer | eSTUFF |
| Availability | Y |
Our INFINITE VENICE covers are made with 86% recycled material, including 21% PU leather made from apple peel These leather covers offer a modern and stylish look for your phone, featuring a built-in magnet for seamless wireless charging. They are designed to protect your phone from scratches and drops while reducing your carbon footprint
Responsibly produced
The cover contains 65% Global Recycled Standard* certified recycled Post-Consumer PC and 21% Global Recycled Standard* certified recycled Post-Consumer TPU, certified by Control Union 1409828.
Packaging
A plastic free retail box made from FSC paper printed with soy ink.
* The Global Recycled Standard verifies recycled material and tracks it from the source to the final product. In addition, facilities from the source to final supplier have met social, environmental, and chemical requirements.
Responsibly produced
The cover contains 65% Global Recycled Standard* certified recycled Post-Consumer PC and 21% Global Recycled Standard* certified recycled Post-Consumer TPU, certified by Control Union 1409828.
Packaging
A plastic free retail box made from FSC paper printed with soy ink.
* The Global Recycled Standard verifies recycled material and tracks it from the source to the final product. In addition, facilities from the source to final supplier have met social, environmental, and chemical requirements.
| Features | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Wireless charging | Yes |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Apple |
| Protection features | Bump resistant |
| Recycled materials used for making | Polycarbonate (PC) |
| MagSafe compatible | Yes |
| Made with recycled materials | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 80 g |
| Package type | Hanging box |
| Package width | 105 mm |
| Package depth | 15 mm |
| Package height | 205 mm |
| Package weight | 90 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | Global Recycled Standard (GRS) |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Package type | Hanging box |
| Wireless charging | Yes |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Apple |
| Protection features | Bump resistant |
| Sustainability certificates | Global Recycled Standard (GRS) |
| Packaging data | |
| Package type | Hanging box |
| Package width | 105 mm |
| Package depth | 15 mm |
| Package height | 205 mm |
| Package weight | 90 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Wireless charging | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
eSTUFF ES67160027 mobile phone case Co...
£20.83
£17.36
|
OtterBox Symmetry Clear Series for App...
£18.41
£15.34
|
Popular
Mobilis ARM BAND 4-6IN . mobile phone...
£21.54
£17.95
|
Bestseller
Mobilis 031002 mobile phone case Black
£22.70
£18.92
|
Recommended
OtterBox Symmetry Series for Apple iPh...
£18.80
£15.67
|
OtterBox Symmetry Clear Series for App...
£19.00
£15.83
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ES67160027
|
77-53957
|
030003
|
031002
|
77-62794
|
77-62820
|
| Manufacturer |
eSTUFF
|
OtterBox
|
Mobilis
|
Mobilis
|
OtterBox
|
OtterBox
|
| Product colour |
Black
|
Transparent
|
Black
|
Black
|
Black
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Any brand
|
N/A
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Case type |
Cover case
|
Cover case
|
Armband case
|
N/A
|
Cover case
|
Cover case
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account