We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
eSTUFF ES67160100 mobile phone case Cover Black
SKU
ES67160100
£25.51
£21.26
In stock
iPhone 16 INFINITE MILAN Wallet Cover - Black - 87% recycled material
- Made from 87% post-consumer recycled plastic
- 3 card pockets
- MagSafe compatible
- Magnetic closure
- Retail pack - 1 pc per box/sales unit
Category: Mobile Phone Cases
| Maximum screen size | 6.1 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Apple |
| Material | Leather |
| Product colour | Black |
| SKU | ES67160100 |
| EAN | 5715063457979 |
| Manufacturer | eSTUFF |
| Availability | Y |
INFINITE - BECAUSE THE ENVIRONMENT MATTERS
INFINITE is eSTUFF's product line for products made with an environmental focus.
Our INFINITE MILAN covers are crafted from 87% recycled materials, including 37.8% PU leather made from apple peel. The two built-in magnets ensure your phone can be charged without removing the outer cover, working seamlessly with wireless charging. Featuring three card pockets and a closing flap for extra security, these covers offer both functionality and eco-friendliness..
Responsibly produced: The cover is made from 65% recycled PC and 21% recycled TPU.
Packaging: A plastic free retail box made from FSC paper printed with soy ink.
INFINITE is eSTUFF's product line for products made with an environmental focus.
Our INFINITE MILAN covers are crafted from 87% recycled materials, including 37.8% PU leather made from apple peel. The two built-in magnets ensure your phone can be charged without removing the outer cover, working seamlessly with wireless charging. Featuring three card pockets and a closing flap for extra security, these covers offer both functionality and eco-friendliness..
Responsibly produced: The cover is made from 65% recycled PC and 21% recycled TPU.
Packaging: A plastic free retail box made from FSC paper printed with soy ink.
| Features | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Card pocket | Yes |
| Number of card pockets | 3 |
| Wireless charging | Yes |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Apple |
| Protection features | Scratch resistant |
| Recycled materials used for making | Polycarbonate (PC) |
| MagSafe compatible | Yes |
| Closure type | Magnetic closure |
| Made with recycled materials | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 50 g |
| Package type | Hanging box |
| Package width | 105 mm |
| Package depth | 15 mm |
| Package height | 205 mm |
| Package weight | 70 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | Global Recycled Standard (GRS) |
| Design | |
|---|---|
| Card pocket | Yes |
| Number of card pockets | 3 |
| Closure type | Magnetic closure |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Package type | Hanging box |
| Non-slip surface | Yes |
| Card pocket | Yes |
| Number of card pockets | 3 |
| Wireless charging | Yes |
| Auto wake/sleep function | Yes |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Apple |
| Protection features | Scratch resistant |
| Closure type | Magnetic closure |
| Sustainability certificates | Global Recycled Standard (GRS) |
| Packaging data | |
| Package type | Hanging box |
| Package width | 105 mm |
| Package depth | 15 mm |
| Package height | 205 mm |
| Package weight | 70 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Non-slip surface | Yes |
| Wireless charging | Yes |
| Auto wake/sleep function | Yes |
You may also be interested in
| Product |
New
eSTUFF ES67160100 mobile phone case Co...
£25.51
£21.26
|
Popular
Mobilis ARM BAND 4-6IN . mobile phone...
£28.51
£23.76
|
Hot Product
Mobilis 031004 mobile phone case Black
£37.86
£31.55
|
Bestseller
Mobilis 031002 mobile phone case Black
£22.68
£18.90
|
Recommended
OtterBox Strada Folio Series for Apple...
£25.84
£21.53
|
dbramante1928 Iceland Pro - iPhone 12/...
£30.92
£25.77
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ES67160100
|
030003
|
031004
|
031002
|
77-65076
|
IP61CL001427
|
| Manufacturer |
eSTUFF
|
Mobilis
|
Mobilis
|
Mobilis
|
OtterBox
|
Dbramante1928
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Transparent
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Any brand
|
N/A
|
N/A
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Material |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Leather
|
Plastic
|
| Case type |
Cover case
|
Armband case
|
N/A
|
N/A
|
Wallet case
|
Cover case
|





Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account