We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
eSTUFF ES68201151-BULK tablet case Folio Black, Transparent
SKU
ES68201151-BULK
£21.46
£17.88
In stock
iPad Air 5/4 10.9 MIAMI Pencil Case - Black PU leather/Clear
- Built-in pencil slot
- Soft TPU back cover
- Magnetic closure
- Auto wake/sleep function
- Foldable front cover with microfibre lining
- Slim fit
Category: Tablet Cases
| Product main colour | Black |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Brand compatibility | Apple |
| Maximum screen size | 10.9 " |
| SKU | ES68201151-BULK |
| EAN | 5704174963592 |
| Manufacturer | eSTUFF |
| Availability | Y |
This case has a built-in slot where the pen can be kept and charged at the same time.
The pencil case is ultra slim and consists of a soft TPU back cover and a magnetic front cover. It is crafted to give full protection of the tablet and the pencil.
The TPU back ensures that the case does not easily break if dropped and it protects the tablet better than a case with a hard back against bumps, drops and scratches.
The slim, foldable front cover with microfibre lining is magnetic and supports the auto wake/sleep function as well as it offers two stand modes.
The pencil case is ultra slim and consists of a soft TPU back cover and a magnetic front cover. It is crafted to give full protection of the tablet and the pencil.
The TPU back ensures that the case does not easily break if dropped and it protects the tablet better than a case with a hard back against bumps, drops and scratches.
The slim, foldable front cover with microfibre lining is magnetic and supports the auto wake/sleep function as well as it offers two stand modes.
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Folio |
| Material | PU leather |
| Brand compatibility | Apple |
| Protection features | Bump resistant |
| Package type | Polybag |
| Product main colour | Black, Transparent |
| Features | |
| Case type | Folio |
| Pen loop | Yes |
| Number of stand modes | 2 |
| Material | PU leather |
| Brand compatibility | Apple |
| Protection features | Bump resistant |
| Closure type | Magnetic closure |
| Product main colour | Black, Transparent |
| Auto wake/sleep function | Yes |
| Design | |
| Pen loop | Yes |
| Number of stand modes | 2 |
| Closure type | Magnetic closure |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 175 mm |
| Depth | 10 mm |
| Weight | 330 g |
| Package type | Polybag |
| Package weight | 331 g |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Package weight | 331 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
eSTUFF ES68201151-BULK tablet case Fol...
£21.46
£17.88
|
Recommended
Mobilis Refuge 22.9 cm (9") Holst...
£27.30
£22.75
|
Popular
eSTUFF AUSTIN Defender Case for iPad M...
£31.67
£26.39
|
Bestseller
Urban Armor Gear 981890114040 tablet c...
£30.06
£25.05
|
Hot Product
Tech21 Evo Max Hand Strap Cover Black
£26.36
£21.97
|
eSTUFF SEATTLE Pencil Case for iPad 9....
£20.52
£17.10
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ES68201151-BULK
|
031013
|
ES681540-BULK
|
981890114040
|
T21-8094
|
ES682090-BULK
|
| Manufacturer |
eSTUFF
|
Mobilis
|
eSTUFF
|
Urban Armor Gear
|
Tech21
|
eSTUFF
|
| Product main colour |
Black
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
Pink
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Any brand
|
Apple (brand)
|
Any brand
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Material |
PU leather
|
N/A
|
Polycarbonate (PC)
|
N/A
|
N/A
|
PU leather
|
| Case type |
Folio case
|
Holster case
|
N/A
|
Sleeve case
|
Cover case
|
Folio case
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account