We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
eSTUFF ES68202301-BULK tablet case Folio Black
SKU
ES68202301-BULK
£42.70
£35.58
In stock
iPad Pro 12.9 2022/2021 BOSTON Detachable Mirror Pencil Case - Black/Clear
- Built-in pencil slot
- Hard transparent backcover
- Magnetic closure
- Auto wake/sleep function
- Foldable front cover with microfibre lining
Category: Tablet Cases
| Product main colour | Black |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Brand compatibility | Apple |
| Maximum screen size | 12.9 " |
| SKU | ES68202301-BULK |
| EAN | 5704174976141 |
| Manufacturer | eSTUFF |
| Availability | Y |
This case has a detachable front as well as a built-in slot to keep the Apple pencil in. The pencil case is ultra slim and consists of a back cover with soft TPU edges and a hard PC back. It has a magnetic front cover with a microfibre lining. It is crafted to give full protection of the tablet and the pencil. The soft TPU edge ensures that the case does not easily break if dropped. The slim, foldable front cover with microfibre lining is magnetic and supports the auto wake/sleep function as well as it offers two stand modes.
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Folio |
| Material | PU leather |
| Brand compatibility | Apple |
| Protection features | Bump resistant |
| Package type | Polybag |
| Product main colour | Black |
| Features | |
| Case type | Folio |
| Pen loop | Yes |
| Number of stand modes | 2 |
| Material | PU leather |
| Brand compatibility | Apple |
| Protection features | Bump resistant |
| Closure type | Magnetic closure |
| Product main colour | Black |
| Auto wake/sleep function | Yes |
| Design | |
| Pen loop | Yes |
| Number of stand modes | 2 |
| Closure type | Magnetic closure |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 175 mm |
| Depth | 10 mm |
| Weight | 330 g |
| Package type | Polybag |
| Package weight | 331 g |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Package weight | 331 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
eSTUFF ES68202301-BULK tablet case Fol...
£42.70
£35.58
|
Hot Product
Targus VersaVu 32.8 cm (12.9") Fo...
£38.32
£31.93
|
Popular
Honeywell CT40-RB-00 tablet case Bumpe...
£38.52
£32.10
|
Bestseller
OtterBox Defender Case for iPad 7th/8t...
£53.81
£44.84
|
eSTUFF ES681543-BULK tablet case Black
£37.28
£31.07
|
Recommended
OtterBox UnlimitED Case for iPad 7th/8...
£36.10
£30.08
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ES68202301-BULK
|
THZ749GL
|
CT40-RB-00
|
77-62035
|
ES681543-BULK
|
77-62038
|
| Manufacturer |
eSTUFF
|
Targus
|
Honeywell
|
OtterBox
|
eSTUFF
|
OtterBox
|
| Product main colour |
Black
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Any brand
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Material |
PU leather
|
Polyurethane
|
Rubber
|
N/A
|
Polycarbonate (PC)
|
N/A
|
| Case type |
Folio case
|
Folio case
|
Bumper case
|
Cover case
|
N/A
|
Cover case
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account