We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
eSTUFF ES682081-BULK tablet case Folio Black
SKU
ES682081-BULK
£19.12
£15.93
In stock
iPad Mini 7/6 SEATTLE Pencil Case - Black PU leather
- Built-in pencil slot
- Soft TPU back cover
- Magnetic closure
- Auto wake/sleep function
- Foldable front cover with microfibre lining
- Slim fit
Category: Tablet Cases
| Product main colour | Black |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Brand compatibility | Apple |
| Maximum screen size | 7.9 " |
| SKU | ES682081-BULK |
| EAN | 5704174655527 |
| Manufacturer | eSTUFF |
| Availability | Y |
This case has a built-in slot to keep the Apple pencil in. The pencil case is ultra slim and consists of a soft TPU back cover and a magnetic front cover. It is crafted to give full protection of the tablet and the pencil. The TPU back ensures that the case does not easily break if dropped and it protects the tablet better than a case with a hard back against bumps, drops and scratches. The slim, foldable front cover with microfibre lining is magnetic and supports the auto wake/sleep function as well as it offers two stand modes.
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Folio |
| Material | PU leather |
| Brand compatibility | Apple |
| Protection features | Bump resistant |
| Package type | Polybag |
| Product main colour | Black |
| Features | |
| Case type | Folio |
| Pen loop | Yes |
| Number of stand modes | 2 |
| Material | PU leather |
| Brand compatibility | Apple |
| Protection features | Bump resistant |
| Closure type | Magnetic closure |
| Product main colour | Black |
| Auto wake/sleep function | Yes |
| Design | |
| Pen loop | Yes |
| Number of stand modes | 2 |
| Closure type | Magnetic closure |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 135 mm |
| Depth | 11 mm |
| Weight | 170 g |
| Package type | Polybag |
| Package weight | 171 g |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Package weight | 171 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
eSTUFF ES682081-BULK tablet case Folio...
£19.12
£15.93
|
Bestseller
Mobilis Refuge 17.8 cm (7") Holst...
£16.86
£14.05
|
Popular
Mobilis Refuge 22.9 cm (9") Holst...
£27.30
£22.75
|
Hot Product
Tech21 Evo Max Hand Strap Cover Black
£26.36
£21.97
|
New
Tech21 EVO FLIP BLACK IPAD 7TH GEN 25....
£16.54
£13.78
|
Recommended
CoreParts MSPP3341 tablet case 25.4 cm...
£17.09
£14.24
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ES682081-BULK
|
031012
|
031013
|
T21-8094
|
T21-8098
|
MSPP3341
|
| Manufacturer |
eSTUFF
|
Mobilis
|
Mobilis
|
Tech21
|
Tech21
|
CoreParts
|
| Product main colour |
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Any brand
|
Any brand
|
Apple (brand)
|
N/A
|
Any brand
|
| Material |
PU leather
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Polyvinyl chloride (PVC)
|
| Case type |
Folio case
|
Holster case
|
Holster case
|
Cover case
|
Flip case
|
Sleeve case
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account