We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
eSTUFF ES682309-BULK tablet case Cover Green
SKU
ES682309-BULK
£24.49
£20.41
In stock
iPad Mini 7/6 HANDY Kids Case - Green
- Shockproof
- Drop protection
- Easy access to all ports and buttons
- Does NOT include a front glass
Category: Tablet Cases
| Product main colour | Green |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Brand compatibility | Apple |
| Material | EVA (Ethylene Vinyl Acetate) |
| SKU | ES682309-BULK |
| EAN | 5704174815006 |
| Manufacturer | eSTUFF |
| Availability | Y |
Shockproof cover designed for kids with a soft outer shell made from non-toxic, flexible EVA foam and and a solid inner shell offering an effective protection. The small hands on the back serves as a kickstand. The built-in handle is a must have for kids as it makes it easy to carry the tablet
The raised sides on both the front and around the camera hole offers better drop protection for the camera and the front glass.
All buttons are protected, but can easily be operated as well as there is easy access to all ports.
The cover does not include a front glass.
The raised sides on both the front and around the camera hole offers better drop protection for the camera and the front glass.
All buttons are protected, but can easily be operated as well as there is easy access to all ports.
The cover does not include a front glass.
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Material | EVA (Ethylene Vinyl Acetate) |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad mini (2021) |
| Protection features | Bump resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Green |
| Consumer life stage | Child |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Stand mode | Yes |
| Number of stand modes | 1 |
| Country of origin | China |
| Material | EVA (Ethylene Vinyl Acetate) |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad mini (2021) |
| Protection features | Bump resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Green |
| Consumer life stage | Child |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Design | |
| Stand mode | Yes |
| Number of stand modes | 1 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 25 mm |
| Depth | 220 mm |
| Height | 210 mm |
| Weight | 200 g |
| Package width | 25 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 210 mm |
| Package weight | 300 g |
| Packaging data | |
| Screen protector | No |
| Package width | 25 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 210 mm |
| Package weight | 300 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Packaging content | |
| Screen protector | No |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
eSTUFF ES682309-BULK tablet case Cover...
£24.49
£20.41
|
Targus Click-In 26.7 cm (10.5") F...
£33.79
£28.16
|
Popular
eSTUFF AUSTIN Defender Case for iPad M...
£31.67
£26.39
|
Bestseller
Urban Armor Gear 981890114040 tablet c...
£30.12
£25.10
|
Hot Product
Tech21 Evo Max Hand Strap Cover Black
£26.17
£21.81
|
Recommended
eSTUFF SEATTLE Pencil Case for iPad 9....
£20.59
£17.16
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ES682309-BULK
|
THZ85008GL
|
ES681540-BULK
|
981890114040
|
T21-8094
|
ES682090-BULK
|
| Manufacturer |
eSTUFF
|
Targus
|
eSTUFF
|
Urban Armor Gear
|
Tech21
|
eSTUFF
|
| Product main colour |
Green
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
Pink
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Any brand
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Material |
EVA (Ethylene Vinyl Acetate)
|
N/A
|
Polycarbonate
|
N/A
|
N/A
|
Metal
|
| Case type |
Cover case
|
Folio case
|
Cover case
|
Sleeve case
|
Cover case
|
Folio case
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account