We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
eSTUFF ES682310-BULK tablet case Green
SKU
ES682310-BULK
£26.36
£21.97
In stock
iPad 11th/10th gen HANDY Kids Case - Blue
- Shockproof
- Drop protection
- Easy access to all ports and buttons
- Does NOT include a front glass
Category: Tablet Cases
| Product main colour | Green |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Brand compatibility | Apple |
| Maximum screen size | 10.9 " |
| SKU | ES682310-BULK |
| EAN | 5715063367780 |
| Manufacturer | eSTUFF |
| Availability | Y |
Shockproof cover designed for kids with a soft outer shell made from non-toxic, flexible EVA foam and and a solid inner shell offering an effective protection. The small hands on the back serves as a kickstand. The built-in handle is a must have for kids as it makes it easy to carry the tablet
The raised sides on both the front and around the camera hole offers better drop protection for the camera and the front glass.
All buttons are protected, but can easily be operated as well as there is easy access to all ports.
The cover does not include a front glass.
The raised sides on both the front and around the camera hole offers better drop protection for the camera and the front glass.
All buttons are protected, but can easily be operated as well as there is easy access to all ports.
The cover does not include a front glass.
| Technical details | |
|---|---|
| Material | EVA (Ethylene Vinyl Acetate) |
| Brand compatibility | Apple |
| Protection features | Bump resistant |
| Package type | Polybag |
| Product main colour | Green |
| Features | |
| Number of stand modes | 1 |
| Material | EVA (Ethylene Vinyl Acetate) |
| Brand compatibility | Apple |
| Protection features | Bump resistant |
| Product main colour | Green |
| Design | |
| Number of stand modes | 1 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 25 mm |
| Depth | 260 mm |
| Weight | 380 g |
| Package type | Polybag |
| Package width | 25 mm |
| Package depth | 260 mm |
| Package height | 230 mm |
| Package weight | 480 g |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Package width | 25 mm |
| Package depth | 260 mm |
| Package height | 230 mm |
| Package weight | 480 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
eSTUFF ES682310-BULK tablet case Green
£26.36
£21.97
|
Bestseller
Targus VersaVu 32.8 cm (12.9") Fo...
£38.32
£31.93
|
Popular
Honeywell CT40-RB-00 tablet case Bumpe...
£38.52
£32.10
|
Recommended
Mobilis Refuge 22.9 cm (9") Holst...
£27.30
£22.75
|
Targus Click-In 26.7 cm (10.5") F...
£33.79
£28.16
|
Hot Product
Targus Click-In 26.7 cm (10.5") F...
£33.79
£28.16
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ES682310-BULK
|
THZ749GL
|
CT40-RB-00
|
031013
|
THZ850GL
|
THZ85008GL
|
| Manufacturer |
eSTUFF
|
Targus
|
Honeywell
|
Mobilis
|
Targus
|
Targus
|
| Product main colour |
Green
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Any brand
|
Any brand
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Material |
EVA (Ethylene Vinyl Acetate)
|
Polyurethane
|
Rubber
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Case type |
N/A
|
Folio case
|
Bumper case
|
Holster case
|
Folio case
|
Folio case
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account