We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
eSTUFF ES682365-BULK tablet case Blue
SKU
ES682365-BULK
£26.36
£21.97
In stock
iPad 10.2 TUMBLE Kids Case - Blue
- Shockproof
- Drop protection
- Easy access to all ports and buttons
- Does NOT include a front glass
Category: Tablet Cases
| Product main colour | Blue |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Brand compatibility | Apple |
| Maximum screen size | 10.2 " |
| SKU | ES682365-BULK |
| EAN | 5704174833352 |
| Manufacturer | eSTUFF |
| Availability | Y |
The non-toxic EVA case is shock proof and made for the daily stress a tablet is typically exposed to. The handle on the side of the case is cleverly designed for a better grip, but can also be flipped backwards and used as a kickstand.
The raised sides on both the front and around the camera, provides better drop protection.
All buttons are protected, but can easily be operated. All ports are accessible
The cover does not include a front glass.
The raised sides on both the front and around the camera, provides better drop protection.
All buttons are protected, but can easily be operated. All ports are accessible
The cover does not include a front glass.
| Technical details | |
|---|---|
| Material | EVA (Ethylene Vinyl Acetate) |
| Brand compatibility | Apple |
| Carrying style | Hand (carrying) |
| Protection features | Bump resistant |
| Package type | Polybag |
| Product main colour | Blue |
| Features | |
| Number of stand modes | 1 |
| Material | EVA (Ethylene Vinyl Acetate) |
| Brand compatibility | Apple |
| Carrying style | Hand (carrying) |
| Protection features | Bump resistant |
| Product main colour | Blue |
| Design | |
| Number of stand modes | 1 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 25 mm |
| Depth | 260 mm |
| Height | 200 mm |
| Weight | 280 g |
| Package type | Polybag |
| Package width | 25 mm |
| Package depth | 260 mm |
| Package height | 200 mm |
| Package weight | 380 g |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Package width | 25 mm |
| Package depth | 260 mm |
| Package height | 200 mm |
| Package weight | 380 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Carrying style | Hand (carrying) |
You may also be interested in
| Product |
eSTUFF ES682365-BULK tablet case Blue
£26.36
£21.97
|
Bestseller
Targus VersaVu 32.8 cm (12.9") Fo...
£38.32
£31.93
|
Popular
Honeywell CT40-RB-00 tablet case Bumpe...
£38.52
£32.10
|
Recommended
Mobilis Refuge 22.9 cm (9") Holst...
£27.30
£22.75
|
Targus Click-In 26.7 cm (10.5") F...
£33.79
£28.16
|
Hot Product
Targus Click-In 26.7 cm (10.5") F...
£33.79
£28.16
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ES682365-BULK
|
THZ749GL
|
CT40-RB-00
|
031013
|
THZ850GL
|
THZ85008GL
|
| Manufacturer |
eSTUFF
|
Targus
|
Honeywell
|
Mobilis
|
Targus
|
Targus
|
| Product main colour |
Blue
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Any brand
|
Any brand
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Material |
EVA (Ethylene Vinyl Acetate)
|
Polyurethane
|
Rubber
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Case type |
N/A
|
Folio case
|
Bumper case
|
Holster case
|
Folio case
|
Folio case
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account