We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
eSTUFF ES68295000-BULK tablet case Cover Black
SKU
ES68295000-BULK
£22.08
£18.40
In stock
Lenovo Tab P11 2nd Gen PORTLAND Hybrid Case - Black
- Built-in kick stand
- Easy access to all ports and buttons
- Anti-slip design
- Shock resistant
Category: Tablet Cases
| Product main colour | Black |
|---|---|
| Brand compatibility | Lenovo |
| Maximum screen size | 11.5 " |
| Material | Polycarbonate (PC) |
| SKU | ES68295000-BULK |
| EAN | 5715063151860 |
| Manufacturer | eSTUFF |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
The PORTLAND Hybrid Case has a sleek design and is perfect for everyday use. It’s designed to keep your tablet safe from drops and scratches. The raised sides on both the front and around the camera hole offer better drop protection for the camera and the front glass.All buttons are protected but can easily be operated, as well as there is easy access to all ports. The cover is made of two layers: a TPU inner case with an anti-slip design and a hard PC outer shell. The foldable kickstand makes it easy to watch videos or take calls hands-free. This case is perfect for those who want a rugged tablet case that doesn’t compromise on style.
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Material | Polycarbonate (PC) |
| Brand compatibility | Lenovo |
| Protection features | Bump resistant |
| Package type | Polybag |
| Product main colour | Black |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Number of stand modes | 1 |
| Material | Polycarbonate (PC) |
| Brand compatibility | Lenovo |
| Protection features | Bump resistant |
| Product main colour | Black |
| Design | |
| Number of stand modes | 1 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 400 g |
| Package type | Polybag |
| Package width | 180 mm |
| Package depth | 35 mm |
| Package height | 250 mm |
| Package weight | 500 g |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Package width | 180 mm |
| Package depth | 35 mm |
| Package height | 250 mm |
| Package weight | 500 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
eSTUFF ES68295000-BULK tablet case Cov...
£22.08
£18.40
|
Recommended
Mobilis Refuge 22.9 cm (9") Holst...
£27.30
£22.75
|
Popular
eSTUFF AUSTIN Defender Case for iPad M...
£31.67
£26.39
|
Bestseller
Urban Armor Gear 981890114040 tablet c...
£30.06
£25.05
|
Hot Product
Tech21 Evo Max Hand Strap Cover Black
£26.36
£21.97
|
eSTUFF SEATTLE Pencil Case for iPad 9....
£20.52
£17.10
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ES68295000-BULK
|
031013
|
ES681540-BULK
|
981890114040
|
T21-8094
|
ES682090-BULK
|
| Manufacturer |
eSTUFF
|
Mobilis
|
eSTUFF
|
Urban Armor Gear
|
Tech21
|
eSTUFF
|
| Product main colour |
Black
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
Pink
|
| Brand compatibility |
Lenovo
|
Any brand
|
Apple (brand)
|
Any brand
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Material |
Polycarbonate (PC)
|
N/A
|
Polycarbonate (PC)
|
N/A
|
N/A
|
PU leather
|
| Case type |
Cover case
|
Holster case
|
N/A
|
Sleeve case
|
Cover case
|
Folio case
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account