We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
eSTUFF ES685018-BULK tablet case Folio Black
SKU
ES685018-BULK
£22.08
£18.40
In stock
Galaxy Tab S10 Ultra / S9 Ultra / S8 Ultra HOUSTON Folio Case - Black
- Magnetic closure
- Auto wake/sleep function
- Foldable front cover
- Slim fit
- Hard back cover
Category: Tablet Cases
| Product main colour | Black |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Brand compatibility | Samsung |
| Maximum screen size | 14.6 " |
| SKU | ES685018-BULK |
| EAN | 5715063182031 |
| Manufacturer | eSTUFF |
| Availability | Y |
This ultra slim folio case is made to protect your tablet against scratches and bumps.
The front and back are covered with faux leather while the edges are made of hard plastic.
The slim, foldable front cover with microfibre lining is magnetic and supports the auto wake/sleep function as well as it offers two stand modes.
The front and back are covered with faux leather while the edges are made of hard plastic.
The slim, foldable front cover with microfibre lining is magnetic and supports the auto wake/sleep function as well as it offers two stand modes.
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Folio |
| Material | PU leather |
| Brand compatibility | Samsung |
| Protection features | Bump resistant |
| Package type | Polybag |
| Product main colour | Black |
| Features | |
| Case type | Folio |
| Number of stand modes | 2 |
| Material | PU leather |
| Brand compatibility | Samsung |
| Protection features | Bump resistant |
| Closure type | Magnetic closure |
| Product main colour | Black |
| Auto wake/sleep function | Yes |
| Design | |
| Number of stand modes | 2 |
| Closure type | Magnetic closure |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 200 g |
| Package type | Polybag |
| Package weight | 220 g |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Package weight | 220 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
eSTUFF ES685018-BULK tablet case Folio...
£22.08
£18.40
|
Recommended
Mobilis Refuge 22.9 cm (9") Holst...
£27.30
£22.75
|
Popular
eSTUFF AUSTIN Defender Case for iPad M...
£31.67
£26.39
|
Bestseller
Urban Armor Gear 981890114040 tablet c...
£30.06
£25.05
|
Hot Product
Tech21 Evo Max Hand Strap Cover Black
£26.36
£21.97
|
eSTUFF SEATTLE Pencil Case for iPad 9....
£20.52
£17.10
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ES685018-BULK
|
031013
|
ES681540-BULK
|
981890114040
|
T21-8094
|
ES682090-BULK
|
| Manufacturer |
eSTUFF
|
Mobilis
|
eSTUFF
|
Urban Armor Gear
|
Tech21
|
eSTUFF
|
| Product main colour |
Black
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
Pink
|
| Brand compatibility |
Samsung
|
Any brand
|
Apple (brand)
|
Any brand
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Material |
PU leather
|
N/A
|
Polycarbonate (PC)
|
N/A
|
N/A
|
PU leather
|
| Case type |
Folio case
|
Holster case
|
N/A
|
Sleeve case
|
Cover case
|
Folio case
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account