We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
eSTUFF ES685023-BULK tablet case Folio Black
SKU
ES685023-BULK
£18.18
£15.15
In stock
Galaxy Tab A11+ HOUSTON Folio Case - Black
- Magnetic closure
- Auto wake/sleep function
- Foldable front cover
- Slim fit
- Hard back cover
Category: Tablet Cases
| SKU | ES685023-BULK |
|---|---|
| EAN | 5715328144033 |
| Manufacturer | eSTUFF |
| Availability | Y |
This ultra slim folio case is made to protect your tablet against scratches and bumps.
The front and back are covered with faux leather while the edges are made of hard plastic.
The slim, foldable front cover with microfibre lining is magnetic and supports the auto wake/sleep function as well as it offers two stand modes.
The front and back are covered with faux leather while the edges are made of hard plastic.
The slim, foldable front cover with microfibre lining is magnetic and supports the auto wake/sleep function as well as it offers two stand modes.
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Folio |
| Material | PU leather |
| Brand compatibility | Samsung |
| Protection features | Bump resistant |
| Package type | Polybag |
| Product main colour | Black |
| Features | |
| Case type | Folio |
| Number of stand modes | 2 |
| Material | PU leather |
| Brand compatibility | Samsung |
| Protection features | Bump resistant |
| Closure type | Magnetic closure |
| Product main colour | Black |
| Auto wake/sleep function | Yes |
| Design | |
| Number of stand modes | 2 |
| Closure type | Magnetic closure |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 200 g |
| Package type | Polybag |
| Package weight | 220 g |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Package weight | 220 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
eSTUFF ES685023-BULK tablet case Folio...
£18.18
£15.15
|
Bestseller
Mobilis Refuge 17.8 cm (7") Holst...
£16.86
£14.05
|
Popular
Mobilis Refuge 22.9 cm (9") Holst...
£27.30
£22.75
|
Hot Product
Tech21 Evo Max Hand Strap Cover Black
£26.36
£21.97
|
New
Tech21 EVO FLIP BLACK IPAD 7TH GEN 25....
£16.54
£13.78
|
Recommended
CoreParts MOBX-SAM-TABA-COVER-01 table...
£15.04
£12.53
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ES685023-BULK
|
031012
|
031013
|
T21-8094
|
T21-8098
|
MOBX-SAM-TABA-COVER-01
|
| Manufacturer |
eSTUFF
|
Mobilis
|
Mobilis
|
Tech21
|
Tech21
|
CoreParts
|
| Product main colour |
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Samsung
|
Any brand
|
Any brand
|
Apple (brand)
|
N/A
|
Samsung
|
| Material |
PU leather
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Leather
|
| Case type |
Folio case
|
Holster case
|
Holster case
|
Cover case
|
Flip case
|
Flip case
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account