We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
eSTUFF ES68900215-BULK stylus pen 15 g Black
SKU
ES68900215-BULK
£28.32
£23.60
In stock
EMR Stylus Pen — Precision for Your Samsung Galaxy Experience
- Battery-free EMR technology
- 4096 levels of pressure sensitivity
- Palm rejection & tilt support
- Ergonomic design
Category: Stylus Pens
| SKU | ES68900215-BULK |
|---|---|
| EAN | 5715328120730 |
| Manufacturer | eSTUFF |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Transform your device into a true digital canvas.
Our EMR Stylus Pen delivers a natural writing, drawing, and navigation experience using high-precision EMR technology — completely battery-free and with no charging required.
It works seamlessly with a wide range of Samsung devices that support EMR/Wacom-based stylus input, providing smooth control and exceptional responsiveness for enhanced creativity and productivity.
The stylus is not limited to Samsung devices. It is compatible with many brands and models that support EMR technology, including popular S Pen-equipped phones and tablets.
Please refer to the compatibility list in the documents section further down this page for detailed information.
Our EMR Stylus Pen delivers a natural writing, drawing, and navigation experience using high-precision EMR technology — completely battery-free and with no charging required.
It works seamlessly with a wide range of Samsung devices that support EMR/Wacom-based stylus input, providing smooth control and exceptional responsiveness for enhanced creativity and productivity.
The stylus is not limited to Samsung devices. It is compatible with many brands and models that support EMR technology, including popular S Pen-equipped phones and tablets.
Please refer to the compatibility list in the documents section further down this page for detailed information.
| Technical details | |
|---|---|
| Shape | Round |
| Applicability | Universal |
| Width | 8.9 mm |
| Height | 145 mm |
| Depth | 8.9 mm |
| Suitable for touchscreen type | Capacitive |
| Brand compatibility | Universal |
| Package width | 68 mm |
| Package height | 245 mm |
| Package depth | 20 mm |
| Product colour | Black |
| Power source type | USB |
| Power requirements | 5V/0.2A |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 68 mm |
| Package height | 245 mm |
| Package depth | 20 mm |
| Package weight | 70 g |
| Width | 8.9 mm |
| Height | 145 mm |
| Depth | 8.9 mm |
| Weight | 15 g |
| Tip diameter | 1.5 mm |
| Features | |
|---|---|
| Shape | Round |
| Applicability | Universal |
| Suitable for touchscreen type | Capacitive |
| Brand compatibility | Universal |
| Product colour | Black |
| Housing material | Plastic |
| Packaging data | |
| Package width | 68 mm |
| Package height | 245 mm |
| Package depth | 20 mm |
| Package weight | 70 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
eSTUFF ES68900215-BULK stylus pen 15 g...
£28.32
£23.60
|
Popular
Getac GMPSXE stylus pen Black, Silver
£37.25
£31.04
|
Hot Product
Honeywell 213-048-001 stylus pen
£39.38
£32.82
|
Recommended
Logitech Crayon
£36.46
£30.38
|
CoreParts MOBX-ACC-011 stylus pen 20 g...
£35.81
£29.84
|
Bestseller
Zebra SG-STYLUS-TCX-MTL-03 stylus pen...
£24.50
£20.42
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ES68900215-BULK
|
GMPSXE
|
213-048-001
|
914-000046
|
MOBX-ACC-011
|
SG-STYLUS-TCX-MTL-03
|
| Manufacturer |
eSTUFF
|
Getac
|
Honeywell
|
Logitech
|
CoreParts
|
Zebra
|
| Brand compatibility |
Universal
|
Getac
|
Honeywell
|
Apple (brand)
|
Universal
|
Zebra
|
| Device compatibility |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Universal
|
Handheld mobile computer
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account